Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Fundusz Odbudowy. Jak pieniądze z Brukseli podzieli Warszawa?

259
Podziel się:

Ważą się losy planowanego podziału środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Dziś Krajowym Planem Odbudowy, złożonym już w Brukseli, zajmie się Sejm. "Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę posłom, jak do tej pory rządzacy rozdzielali środki na pomoc gminom w związku z pandemią.

Fundusz Odbudowy. Jak pieniądze z Brukseli podzieli Warszawa?
Rzecznik rządu Piotr Mueller (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (L) poinformowali o wysłaniu KPO do Brukseli. (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Przeciętna gmina, gdzie jest włodarz z PiS, otrzymuje ponaddziesięciokrotnie większe dotacje” – to fragment raportu Fundacji Batorego dotyczący rozdziału środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego w pandemii władza centralna wspiera samorządy w realizacji projektów „bliskich ludziom” - donosi "Gazeta Wyborcza".

Dziennik wysuwa z tego wniosek, że władza wspiera swoich, zatem w podziale środków unijnych z Funduszu Odbudowy, nie będzie inaczej.

Zobacz także: Polska daleko w światowym rankingu. Szef NIL nie jest zdziwiony

Widać to również, jak przekonuje "GW", w innej analizie. W gminach większych niż 24 tys. mieszkańców, gdzie samorząd popiera PiS, na głowę przypada 87 zł. Jeśli samorząd jest przeciwko partii rządzącej, na głowę przypada złotych osiem - wylicza gazeta.

Dlatego trudno mieć nadzieję na to, że obecny rząd rozdzielając pieniądze z Funduszu Odbudowy, postąpi inaczej - komentuje gazeta. Co więcej, może być też trudno o skuteczną reakcję Brukseli na takie kryteria podziału środków.

Przykładem może być tutaj relacja UE z Węgrami. Bruksela przez dekadę nie reagowła na wydatkowanie środków przez gabinet Viktora Orbána, co do których jest wiele wątpliwości.

Pojawiały się nawet głosy unijnych oficjeli, że to musi się skończyć, że trzeba bardziej szczegółowo przyglądać się tym wydatkom, ale nic z tego nie zostało zrealizowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(259)
Teodor
2 lata temu
Ile w końcu mamy otrzymać tych pieniędzy na odbudowę z UE Plakaty rządowe pisały ,że 720 mld zl, a Bruksela mówi o 52 mld euro x4,50 zł=234 mld zł Może ktoś wyjaśni o jaką kwotę staramy się z UE.
I szafa gra
3 lata temu
Warto dodać, że każdy z kolegów-towarzyszy wklejony do urzędu co miesiąc odpala dziesięcinę na konto zjednoczonej partii, dlatego musi zarabiać więcej niż inni.
Pewex
3 lata temu
Neonomenklatura jak w PRL-u. Czarne wołgi zastąpili skodami.
the end
3 lata temu
Zniosą zakazy to się postawi miasteczko namiotowe na Żoliborzu.
obiektywnie
3 lata temu
Ale naród jest podzielony masakra. Ewidentnie brakuje nam wspólnego wroga bo nie umiemy bez niego żyć i szukamy wśród swoich.
...
Następna strona