Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Fundusz Sprawiedliwości pomaga ofiarom przestępstw. Są pieniądze na ośrodki pomocy

Podziel się:

Przybywa Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które działają dzięki pieniądzom z Funduszu Sprawiedliwości. To zadośćuczynienie ofiarom, płacone przez ich oprawców.

Fundusz Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zdaje egzamin. Przybywa ośrodków pomocy
Fundusz Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zdaje egzamin. Przybywa ośrodków pomocy (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Fundusz Sprawiedliwości, zarządzany przez resort Zbigniewa Ziobry, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości, zdaje egzamin. W całej Polsce powstają Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, przetargi na kolejne już są ogłaszane.

Pieniądze do Funduszu Sprawiedliwości trafiąją z rąk oprawców i są przeznaczane, jako swoiste zadośćuczynienie ich ofiarom. Sądy orzekają tzw. nawiązki na rzecz Funduszu wobec sprawców przestępstw.

Liczba ośrodków pomocy stale rośnie. Z powodzeniem w całej Polsce działa już 39 regionalnych ośrodków pomocy oraz 187 punktów lokalnych. Wykaz dostępny jest na stronie: funduszsprawiedliwosci.gov.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Alimenty natychmiastowe. Jak wnioskować?

Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2021, realizowany przez Fundusz, zakłada poszerzenie już istniejącej sieci pomocy do 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych – tak, aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała ok. 40 km.

Ma to pozwolić na dotarcie do ośrodka każdej osobie potrzebującej pomocy. W każdym z tych punktów i ośrodków osoba pokrzywdzona i jej najbliżsi będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną, prawną i materialną.

"Zależy nam na tym, żeby osoby pokrzywdzone, w szczególności kobiety i dzieci, uzyskały nie tylko pomoc prawą czy psychologiczną, ale również konkretne wsparcie materialne, niezbędne w procesie powrotu do normalnego funkcjonowania" - napisano w komunikacie Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości uruchomił też specjalną "Linię Pomocy Pokrzywdzonym". Ofiary mogą się dzwonić na numer: (+48) 222 309 900. To namiar nie tylko dla pokrzywdzenych, ale i osób działających na ich rzecz. Pod numerem można uzyskać (również anonimowo) pomoc prawną czy psychologiczną. Ponadto można się dowiedzieć, gdzie otrzymać konkretną pomoc.

Ważnym elementem tworzonej obecnie sieci pomocy będą też centra specjalistyczne. Te zajmą się rehabilitacją osób pokrzywdzonych, które "doznały uszczerbku na zdrowiu lub wymagają szczególnej opieki".

W Polsce każdego roku ponad 200 tys. osób pada ofiarą różnego rodzaju przestępstw. Nie tylko znęcania się, czy to fizycznego czy psychicznego, ale też oszustw, kradzieży, wypadków drogowych, pobić, gróźb czy uchylania się od alimentów. Głównie ofiarami są kobiety oraz dzieci. Fundusz Sprawiedliwości ma za zadanie pomagać wszystkim pokrzywdzonym.

Zakończenie prac nad utworzeniem nowej sieci pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem planowane jest na przełom marca i kwietnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.