Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Fuzja Lotosu z Orlenem. Rząd nie chce ujawnić kto doradzał

94
Podziel się

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin unika konkretnych odpowiedzi na pytania w sprawie fuzji koncernów paliwowych, jakie zadają mu politycy opizycji - pisze "Gazeta Wyborcza". Poseł PSL próbuje się dowiedzieć, kto doradzał rządowi.

Fuzja Lotosu z Orlenem. Rząd nie chce ujawnić kto doradzał
Pytania o fuzję Orlenu i Lotosu bez odpowiedzi. (Wikimedia Commons, Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), (CC BY-SA 3.0))
bDJxyKth

Zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen wydał polski rząd. Pod pewnymi warunkami na fuzję zgodziła się też Komisja Europejska.

I choć formalnie Lotos i Orlen funkcjonują jeszcze osobno, to połączenie spółek jest właściwie przesądzone.

Z biznesowego punktu widzenia sprawa jest jasna - Orlen pozbywa się największego konkurenta i zyskuje dostęp do jego technologii, w tym gdańskiej rafinerii.

bDJxyKtj
Zobacz także: Orlen przejmuje PGNiG. "Odejście od radzieckiego systemu"

Jednak z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa taka fuzja nie musi być wcale korzystna.

Żeby fuzja mogła się odbyć część Lotosu musi zostać sprzedana. Umożliwi to wejście na polski rynek podmiotu zagranicznego.

bDJxyKtp

Wątpliwości co do korzystnego wpływu takiego rozwiązania na krajową gospodarkę ma poseł PSL Marek Biernacki, który od kilku miesięcy pyta ministra Sasina o to, jakie analizy przeprowadzono przed wyrażeniem zgody na fuzję i kto doradzał w tej sprawie rządowi.

Biernacki pytał m.in. o unieważniony przetarg na usługi prawnicze, związane z fuzją. Przetarg rozpisano w 2019 roku, po czym unieważniono, oficjalnie z powodu przedłużającego się terminu wydania decyzji przez KE.

Jak odpowiedział Sasin, realizacja przetargu "nie leżała w interesie publicznym".

Na pytania o to, kto doradzał, minister aktywów odpowiada wymijająco. W odpowiedzi na pierwszą interpelację napisał tylko, że "profesjonalni doradcy przeprowadzili szereg analiz".

bDJxyKtq

"Nie ukrywam, że pańska odpowiedź na powyższą interpelację zawierającą konkretne i merytoryczne pytania związane z procesem konsolidacji Orlenu i Lotosu uważam za niemerytoryczną i zmierzającą do ukrycia rzeczywistego stanu rzeczy" - napisał Biernacki w kolejnej interpelacji, której fragmenty przytacza "Wyborcza".

Cały czas bez odpowiedzi pozostają pytania o to, czy resort aktywów zbadał sytuację akcjonariuszy obu koncernów, pod kątem możliwych strat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJxyKtK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Ciekawski Geo...
miesiąc temu
Ciekawe ile tym razem Sasinów przytulili
Ant
miesiąc temu
Nie odpowie bo to on doradzał, albo jak zwykle nie wie. SASIN to wybitny fachowiec od psucia i tak zepsutego a wogóle to oddaj 70 mln brylancie!
Sigi
miesiąc temu
Akcjonariusz zostanie tak samo ptraktowany jak Czarnecki
bDJxyKtL
maks
miesiąc temu
To ten specjalista od wyborów pocztowych jeszcze dycha? Covid go nie uziemił?
Twój nick
miesiąc temu
Doradcy z Tell Awiwu?🤔
...
Następna strona