Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Fuzja Orlenu i Lotosu. KE zgłosi zastrzeżenia

109
Podziel się:

Zdaniem Komisji Europejskiej przejęcie Lotosu przez PKN Orlen może źle wpłynąć na konkurencję rynkową - dowiaduje się Polska Agencja Prasowa. Bruksela ma zgłosić formalne zastrzeżenia jeszcze w tym tygodniu.

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen może w najbliższym czasie stanąć pod znakiem zapytania
Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen może w najbliższym czasie stanąć pod znakiem zapytania (East News, Piotr Molecki/East News)

Jak twierdzi PAP, Komisji nie podoba się, że taka fuzja mogłaby zachwiać konkurencją na rynku detalicznym, czyli po prostu na stacjach paliw. Pozycja Orlenu byłaby w tej sytuacji bardzo dominująca.

Wbrew pozorom jednak, państwowy gigant nie będzie rozdzierać z tego powodu szat. - Taka decyzja może być w obecnych okolicznościach nawet korzystna dla Orlenu - mówi Polskiej Agencji Prasowej rozmówca, znający sprawę.

Kwestia fuzji pojawiła się w przestrzeni publicznej w 2018 roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek rozmawiał o transakcji z unijną komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialną za konkurencję na rynku UE.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Komisja zgłaszała w procesie negocjacji sporo uwag, ale ustępstwa zaproponowane przez Orlen - zdaniem PAP - nie są wystarczające.

- W żadnym wypadku Orlen nie odstępuje od procesu, on jest konieczny i potrzebny. W tej trudnej sytuacji gospodarki polskiej i europejskiej widać, że jest to jedyny kierunek. Powtarzaliśmy niejednokrotnie Komisji, że takich fuzji nie robi się na czas wzrostów gospodarczych, takie fuzje robi się na wypadek również i kryzysów - powiedział Obajtek, cytowany przez PAP.

Jak dodał, KE powinna również zliberalizować podejście do tego typu fuzji.

- Dzisiaj trzeba się łączyć, trzeba optymalizować koszty, trzeba łączyć procesy logistyczne, by były dodatkowe oszczędności, trzeba dzisiaj zdecydowanie większe ilości kupować, choćby ropy naftowej, by być odpowiednim graczem na rynku - powiedział.

O tym, że planowana fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos będzie korzystna dla obu firm, ale także dla Pomorza i dla całej polskiej gospodarki od dłuższego czasu przekonuje prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak podkreślał pozwoli ona na stworzenie silnego gracza, który będzie mógł konkurować z międzynarodowymi koncernami paliwowymi.

"Europa proces konsolidacji sektora paliwowego ma już dawno za sobą i my również musimy wzmacniać naszą pozycję konkurencyjną" - przekonywał Obajtek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
Obajtek
4 lata temu
oddaj płyn do dezynfekcji!!!
szofer
4 lata temu
śmiech na sali !!! Obie firmy państwowe to o jaką konkurencję cenową chodzi ??????
ola
4 lata temu
A mi się nie podoba fuzja niemiec z francją
Andrzej
4 lata temu
Unia to tylko fasada brudnych interesów ludzi, którzy mają władzę... Pozornie ładnie to wygląda, a i tak nas mają gdzieś... Po tym wszystkim, jak przeżyję, wycofam się z kościoła, z tej całej unii i każdej innej kłamliwej organizacji... a jak nie przeżyję, to właściwie zrobię to samo... hej
as
4 lata temu
niech oni nie kombinują, tylko powiedzą gdzie "przepili" ten płyn do odkażania
...
Następna strona