Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Fuzja Orlenu z Lotosem. Morawiecki komentuje: są potężniejsze koncerny i działają swobodnie

21
Podziel się:

Orlen oficjalnie poprosił Komisję Europejską o zgodę na przejęcie kapitałowe Lotosu. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, KE nie musi się zgodzić, ale podkreśla, że na rynku są większe koncerny, które działają bez przeszkód.

Premier Mateusz Morawiecki komentuje kwestie fuzji Orlenu i Lotosu
Premier Mateusz Morawiecki komentuje kwestie fuzji Orlenu i Lotosu (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

PKN Orlen złożył w środę w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos - podał koncern. Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News był pytany o to, czy jego zdaniem KE zgodzi się na tę fuzję. - Tego nie wiem, ponieważ Komisja Europejska ma jak najbardziej prerogatywy do tego, żeby decydować w sposób suwerenny o różnych sprawach - odparł.

Dodał jednak, że na rynku jest kilku większych graczy niż potencjalnie połączony Orlen i Lotos, a funkcjonują bez przeszkód. - Zwracam tylko uwagę, że potężne koncerny, takie jak Royal Dutch Shell, BP, Total czy Repsol, które są wielokrotnie większe od potencjalnie połączonego Orlenu z Lotosem, funkcjonują sobie bez przeszkód i mają pozycję daleko bardziej monopolistyczną, dominującą niż połączony Orlen i Lotos. Ale oczywiście to taka refleksja. Mam nadzieję, że będzie wzięta pod uwagę, ale nie mogę o tym przesądzać jak zadecyduje nowe kierownictwo Komisji Europejskiej - dodał Morawiecki.

Jak poinformował PKN Orlen, złożony wniosek zawiera m.in. założenia transakcji i argumentację dotyczącą jej wpływu na konkurencję na rynkach, na których działają obie spółki. Do wniosku dołączono też pakiet dokumentów wewnętrznych obydwu spółek, które mają pozwolić Komisji Europejskiej na zweryfikowanie trafności podnoszonej argumentacji.

Orlen w komunikacie informującym o złożeniu wniosku w KE podkreślił, że "finalizacja procesu pozwoli na stworzenie jednego silnego gracza z międzynarodowym potencjałem, zintegrowanego wewnętrznie, jeszcze bardziej liczącego się na rynku dostaw ropy".

Zobacz także: Obejrzyj: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Iasb
4 lata temu
Łączenie wiarzę się że w ten sposób można zwinąć kilkadziesiąt milionów, drugie połączenie się wiąże się z monopolem i dyktowaniem cen, trzecie to że za kilka lat okaże się że nie opłaca się i trzeba znowu podnosić ceny, albo ogłosić upadlisc lub szukać inwestora niestety tak jest w Polsce
Kresa
4 lata temu
Morawiecki słusznie zauważył, że wartości wartościami, prawo prawem, a koncerny Zachodnioeuropejskie mają robić co chcą.
Ccccc
4 lata temu
Cieszy mnie bardzo ten artykuł, dlaczego? Daje to pogląd, obraz, przekaz dla Polskich Obywateli, jakim dziadostwem jest Unia Europejska, jaką machiną Mafijną. Tusk, Sikorski, może ogólnie, wszyscy mówią o Suwerenności Polski, o Wyrwaniu się totalitarnego, komunistycznego systemy, gdzie decyzje w układzie warszawskim podejmowane były w Moskwie, dzisiaj w Brukseli. My Naród Polski nie możemy suwerennie podjąć decyzje o połączeniu Orlenu i Lotosu, to jest ta suwerenność, na to czekaliśmy 50 lat, kilkanaście pokoleń, cz po to ginęli Polacy: Kopalnia Wujek, Rado, Gdańsk, Poznań, etc. Nie mamy wartości, jesteście szmalcownikami na pasku Niemiec i Francji, myślcie, myślcie. „Polak mądry po szkodzie” Jak Nas, Was zniewolą.
Twój nick
4 lata temu
Orlen i LP. Jak tam klan obajtków?!
koko
4 lata temu
Premier zna się na rzeczy. Skoro popiera, to musi to być właściwa decyzja.
...
Następna strona