Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Galerie handlowe pozostaną zamknięte. Branża na razie nie komentuje decyzji rządu

97
Podziel się:

W poniedziałek rząd poinformował, że dotychczasowe obostrzenia w zdecydowanej większości pozostaną z nami do końca stycznia. Zamknięte będą choćby galerie handlowe. Branża najwyraźniej jest zaskoczona i póki co komentować sprawy nie chce. Choć wcześniej chętnie to robiła.

Galerie handlowe pozostaną zamknięte. Branża na razie nie komentuje decyzji rządu
Galerie handlowe zamknięte przez kolejne dwa tygodnie. Branży zabrakło słów (WP)

Galerie pozostawały zamknięte od 28 grudnia (de facto od 25 grudnia, bo do tego okresu należy zaliczyć również święta).

Nadzieje na ponowne otwarcie sklepów 18 stycznia prysły w poniedziałek po południu. Wtedy bowiem minister zdrowia poinformował, że obostrzenia sanitarne pozostają na kolejne dwa tygodnie. Wbrew temu, co jeszcze przed weekendem sygnalizowała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Co na to branża? Zadzwoniliśmy po komentarz do przedstawicieli trzech największych organizacji: Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Polskiej Izby Handlu.

Zobacz także: Luzowanie lockdownu. "Chcemy uaktywnić handel, baseny i stoki muszą poczekać"

Nikt jednak na gorąco nie chce komentować tej decyzji. Najwcześniej reakcja będzie możliwa we wtorek rano.

Nie da się jednak ukryć, że dla galerii handlowych przedłużenie restrykcji w obecnej formie oznacza dalsze straty, liczone prawdopodobnie w miliardach złotych. Wynika to choćby z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu organizacja wyliczyła, że tylko na trzecim lockdownie (czyli tym obecnie trwającym) cała branża straciła grubo ponad 4 mld zł. W sumie pandemia to już koszt 30 mld zł. Kolejne dwa tygodnie na pewno spowodują proporcjonalny wzrost tej kwoty. Szczególnie że przecież styczeń i luty to tradycyjnie w polskim handlu miesiące największych wyprzedaży.

Branża już w ostatnich dniach nie kryła oburzenia decyzjami rządu. "Polska Rada Centrów Handlowych zauważa również, że kolejne zamknięcie placówek handlowych w galeriach było nieuzasadnione i nie przekłada się bezpośrednio na obniżenie liczby zachorowań w kraju, ponieważ centra nie były i nie są źródłem zakażeń wirusem" - czytamy w komunikacie z ubiegłego tygodnia.

"Straty finansowe rosną każdego dnia, ponieważ wiosną 2020 r. w tzw. ustawie covidowej rząd wprowadził abolicję czynszową dla najemców w art. 15 i jednocześnie wykluczył grupę właścicieli i zarządców nieruchomości handlowych z możliwości korzystania z tarcz antykryzysowych i finansowych" - punktowała PRCH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
jaa
3 lata temu
Gdyby nie obostrzenia, nie byłoby takich strat. Nikt nie chce obostrzeń i lockdownu. Większość z nas bardziej niż utraty zdrowia boi się utraty dochodów. Wiele osób ryzykuje zakażenie, bo nie mają żadnych rezerwowych zasobów pieniędzy na przetrwanie bez pracy. Są o jedną wypłatę od długów. Żal mi tych osób, bo ich sytuacja nie jest do pozazdroszczenia. Przez korona-kryzys wielu straci pracę lub biznes i dochody. Najgorsze, że jak wirus minie to może nie być do czego wracać, bo wielu firm nie będzie. Dlatego oprócz pensji i pracy przed kryzysem potrzebna była wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak oszczędzać i inwestować. W książce pt. Emery tura nie jest Ci potzrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze możebyć jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie (utrata pracy, choroba), że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje. W tej książce piszą jak prostymi metodami zbudować własny majątek i bezpieczeństwo finansowe.
seb
3 lata temu
lekarze zarabiają po 30, 40 a nawet 50 tysi , i jeszcze łaskę robia , ze przyjmuja , maja gdzies nas wszystkich , a po co maja sobie dokladac roboty .
Bystry
3 lata temu
Galerie pozwą rząd i skarb państwa o odszkodowania i rekompensaty. I wygrają bo nie wprowadzono stanu wyjątkowego. Rząd PIS przegina na maksa.
tkjm2020
3 lata temu
Cała ta branża to tysiące dzierżawców, którzy podpisali bandyckie umowy najmu, jeleni i łosi walonych w rogi, nabijających kasę właścicielom galerii.
albo kielnia
3 lata temu
To samo zdjęcie tego milicjanta w galerii widziałem na wiosnę . Czy nie możecie wyposażyć Ceglarza w aparat i niech zrobi nowe .
...
Następna strona