Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Galopująca inflacja w Argentynie. Rząd zamrozi ceny tysiąca artykułów

12
Podziel się:

Po klęsce we wrześniowych prawyborach centrolewicowy rząd prezydenta Alberto Fernandeza obiecał zahamowania galopującej inflacji i zamrożenie cen tysiąca artykułów powszechnej konsumpcji.

Galopująca inflacja w Argentynie. Rząd zamrozi ceny tysiąca artykułów
Ceny towarów, których obniżenie obiecał rząd, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy - głównie wskutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – przeciętnie o 53,4 proc.
bETvFuNx

W tym celu prezydent wyznaczył specjalnego pełnomocnika do rokowań z producentami.

Rząd negocjuje z bankami

Ceny towarów, których obniżenie obiecał rząd, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy - głównie wskutek kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – przeciętnie o 53,4 proc.

bETvFuNz

Partia prezydencka Front Wszystkich, która przeżywa wskutek gospodarczych i społecznych następstw pandemii głębokie załamanie popularności, podjęła trudne negocjacje z przedsiębiorcami i bankami, aby wcielić w życie wyborczą obietnicę dotyczącą cen. Zamrożone ceny miałyby być utrzymane do początków przyszłego roku.

Prezydent Fernandez obawia się, że listopadowe głosowanie, które odbędzie się w sytuacji głębokiego kryzysu argentyńskiej gospodarki, stanie się dla rządzącej koalicji peronistów Front Wszystkich kolejną porażką po klęsce poniesionej w prawyborach, kiedy to opozycja odniosła zdecydowane zwycięstwo w osiemnastu z dwudziestu czterech okręgów wyborczych.

Ceny w górę o 51 proc.

Szczególnie dotkliwie rząd odczuł niepowodzenie wyborcze w okręgu Buenos Aires, gdzie zamieszkuje prawie 40 procent ludności kraju i gdzie do niedawna peroniści mieli swą główną bazę wyborczą.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”
bETvFuNF

Prawybory, w których udział jest obowiązkowy, służyły wyłonieniu list kandydatów uprawnionych do uczestnictwa w wyborach listopadowych.

W Ameryce Łacińskiej, gdzie stopa inflacji wzrosła głównie wskutek gospodarczych następstw pandemii Covid-19, Argentyna ucierpiała najmocniej: ceny wzrosły dotąd o 51,8 proc., na przykład tłuszcze roślinne zdrożały aż dwukrotnie. Następna na liście jest Brazylia, ale tam inflacja zatrzymała się na poziomie 9 proc.

Jak wynika z badań socjologów jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Ameryki Łacińskiej, Katolickiego Uniwersytetu Argentyny (UCA), odsetek rodzin pracujących Argentyńczyków, które żyją w warunkach skrajnego ubóstwa wzrósł w okresie pandemii Covid-19 z 12,5 procent do 17 procent. Już w końcu ubiegłego roku ich dochody były zbyt małe aby zaspokoić elementarne, codzienne potrzeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETvFuOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
bfdc
2 miesiące temu
u nas Inflacja 6%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
2409
2 miesiące temu
to ten kraj tutaj jest lepszy -- 173% gaz -chyba nikt tego nie przebije, ale Naród w końcu zabije pomysłodawcę.
victor
2 miesiące temu
...i tak tez schodzi zycie, w otchlani bedzie juz za pozno....wszycy swieci jak was zwiedziono. Umarlym co nawyzej mozna czytac Ewangelie.
bETvFuOb
victor
2 miesiące temu
No i co nie korzystaliscie tylko biadoliliscie i sadzicie innych, a do tego uwarzacie, ze jestescie madrymi...i tak wam zeszla obfitosc zywnosci.
victor
2 miesiące temu
...w Polsce nie bedzie lepiej juz mowi sie o limitach zywnosci...ale musze zglebic temat.