Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Gigantyczna wypłata z KPRM. Dostał ją Mateusz Morawiecki

601
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zasiadał w rządzie osiem lat – sześć w roli premiera. W grudniu 2023 r. ostatecznie pożegnał się władzą. Na osłodę została mu jednak gigantyczna wypłata od KPRM – ustalił "Fakt". Ma to związek z tym, że były szef rządu praktycznie nie korzystał z urlopu.

Gigantyczna wypłata z KPRM. Dostał ją Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki otrzymał gigantyczną wypłatę z KPRM. Przez to, że nie korzystał z urlopu (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

W grudniu 2023 r. Mateusz Morawiecki ostatecznie pożegnał się z funkcjami rządowymi. Przed niespełna miesiącem upadł jego "dwutygodniowy" rząd, który był epilogiem jego nieprzerwanej ośmioletniej pracy (najpierw jako wicepremier i minister rozwoju, a potem i finansów, a od 2017 r. już w randze premiera). Na osłodę jednak została mu gigantyczna wypłata od Kancelarii Premiera, o czym informuje internetowy serwis "Faktu".

Gigantyczna wypłata od KPRM dla Morawieckiego

Premier formalnie jest zatrudniony w KPRM. A skoro tak, to przysługuje mu urlop wypoczynkowy. W każdym roku może skorzystać z 26 dni wolnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska odpartyjni spółki? "W pełni odpolitycznić gospodarki nie można"

Dziennik zapytał Kancelarię o to, z ilu dni skorzystał były szef rządu i jakiej wysokości będzie odprawa za niewykorzystany przez niego urlop. Okazuje się, że w czasach zasiadania na fotelu premiera Mateusz Morawiecki prawie w ogóle nie odpoczywał.

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy (Mateusz Morawiecki – przyp. red.) nabył prawo do ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 118 tys. 077 zł 44 gr brutto za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 104 dni – przekazało "Faktowi" Centrum Informacyjne Rządu.

Dziennik zapytał też jego biuro poselskie o to, dlaczego były premier nie chodził na urlop. W odpowiedzi czytamy, że "poważnie traktowana funkcja Prezesa Rady Ministrów rzadko pozwala na korzystanie z urlopu wypoczynkowego". Biuro zwróciło też uwagę, że spory ekwiwalent otrzymał również Donald Tusk, gdy w 2014 r. rozstawał się z pozycją szefa rządu.

Okazuje się też, że nie tylko premier nie chodził na urlop. Wszyscy członkowie poprzedniego rządu (czyli premierzy, ministrowie i wiceministrowie) otrzymają od KPRM łącznie 765 tys. 958 zł 96 gr – podaje dziennik. W kwocie tej znajduje się też wspomniany wyżej ekwiwalent Mateusza Morawieckiego.

Ekwiwalent to nie wszystko

"Fakt" dodaje, że byłemu premierowi przysługuje też z KPRM wyrównanie do dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia. Na razie jednak Kancelaria nie jest w stanie ustalić, jakiej będzie ono wysokości.

A dlaczego w ogóle mu ono przysługuje? Jak tłumaczyliśmy już w money.pl, zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe osoby ustępujące z rządu zachowują czasowe prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli funkcję sprawowali dłużej niż rok, to wysokość tej swoistej odprawy jest w wysokości trzech miesięcznych pensji.

Jest jednak jeden warunek: nie mogą w tym czasie podjąć innej pracy, by otrzymać wyrównanie w pełnej kwocie. W przeciwnym wypadku jest ono pomniejszane o kwotę obecnej pensji. A Mateusz Morawiecki, skoro został posłem, to będzie otrzymywać z tego tytułu uposażenie parlamentarne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(601)
OBURZONY !!!!...
2 tyg. temu
To teraz policzcie ile ekwiwalentu za urlop weżmie PAD za 8 lat !!!! przecież on w ogole nie byl na urlopie tylko szusował na nartach "służbowo" 🤠 Ludzie alez nas obdzierają ze skóry !!! Czy to normalne w kraju demokratycznym ?????
XXX
3 tyg. temu
ekwiwalent za urlop przysługuje za 3 lata wstecz . czyli za 1 rok wziął bezpodstawnie , zwykły pracownik jak nie weźmie w czasie to mu przepada. Ta" ylita" ma jakieś inne lepsze prawa???
Starzec
3 tyg. temu
Oto obraz chciwego dusigrosza ma miliony zarobione czy to uczciwie? czy przy pomocy informacji niejawnych - za co grozi odsiadka , a jeszcze drze kase ile wlezie zaslaniajac sie miloscia do Ojczyzny , taki to patryjota ?
A kampanię
3 tyg. temu
wyborczą prowadzoną tygodniami to prowadzili w czasie godzin pracy czy w czasie urlopu?? Czekam na wyjaśnienie!! ( ja idąc do dentysty aby usunąć ząb musiałem brać 1/2 dnia urlopu bo miałem zabieg wyznaczony na godz 1230).
pracodawca
3 tyg. temu
pis wygrał czy przegrał wybory? bo już nie mogę się połapać
...
Następna strona