Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Gigantyczne kary dla Polski. Rząd chce chwycić się ostatniej deski ratunku

252
Podziel się:

Koalicja Europejska wysłała do Polski wezwanie zapłaty kar za to, że Izba Dyscyplinarna SN wciąż orzeka. Nasz kraj musi za to zapłacić niemal 70 mln euro kary. Głos w tej sprawie zabrał Piotr Müller. Rzecznik rządu stwierdził, że Polska podejmie wszelkie kroki prawne, "aby nie dopuścić do łamania traktatów unijnych".

Gigantyczne kary dla Polski. Rząd chce chwycić się ostatniej deski ratunku
Polska musi zapłacić za Izbę Dyscyplinarną. Głos zabrał rzecznik rządu Piotr Müller (KPRM, Adam Guz)

Komisja Europejska nie przystała na argumenty Polski w sprawie dalszego orzekania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, choć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał "zamrożenie" tego organu. Dlatego też w czwartek KE wysłała do Polski wezwanie do zapłaty kary za niezastosowanie się do decyzji TSUE.

Rzecznik rządu: UE nie może łamać traktatów

Głos w tej sprawie zabrał Piotr Müller. Rzecznik rządu w rozmowie z PAP stwierdził, że w państwach unijnych toczy się spór o poszerzenie kompetencji Unii Europejskiej. Jego zdaniem kary dla Polski to jego kolejny przejaw.

Komisja Europejska w różnych dokumentach - między innymi w Krajowym Planie Odbudowy - próbuje umieszczać warunki, co do których nie ma podstaw prawnych. Podejmuje w ten sposób próby głębokiej ingerencji w wyłączne kompetencje krajowe, zastrzeżone dla państw członkowskich - mówił rzecznik rządu.
Zobacz także: Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"

Stwierdził też, że są to zarzuty podnoszone nie tylko przez Polskę. Z jego relacji wynika, że podobne dyskusje toczą się m.in. we Francji, Danii, Włoszech, Rumunii. Państwa te również mają mieć obiekcje co do rozszerzenia kompetencji UE poza przyjęte traktaty unijne. - Polska będzie podejmowała kroki prawne, aby nie dopuścić do łamania traktatów unijnych - stwierdził Piotr Müller.

Wezwanie do zapłaty 70 mln euro

Izba Dyscyplinarna SN powinna zostać zawieszona już od lipca, gdyż wtedy taką decyzję podjęli sędziowie TSUE. Rząd, chociaż zapowiedział zreformowanie krajowego sądownictwa (w tym zawarłaby się likwidacja Izby Dyscyplinarnej), jak na razie nic w tym kierunku nie zrobił, a sporna Izba wciąż orzeka.

Polska próbowała tłumaczyć zwłokę w liście do Komisji Europejskiej, ale argumenty rządu Mateusza Morawieckiego nie przekonały przedstawicieli KE, o czym poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości Christian Wigand.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi od Polski na list z 22 grudnia Komisja Europejska doszła do wniosku, że Polska nie dostarczyła dowodów na to, że wykonuje decyzję wydaną przez Trybunał Sprawiedliwości UE z 14 lipca ubiegłego roku. Środki podjęte przez Polskę zostały uznane [...] za niewystarczające. Komisja Europejska wysłała w związku z tym w środę pierwsze wezwanie do zapłaty za okres od 3 listopada 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. - przekazał Christian Wigand.

Rzecznik poinformował, że Komisja będzie wysyłała kolejne wezwania do zapłaty co miesiąc. Polska ma 45 dni na uregulowanie kar, liczone od momentu otrzymania wezwania. Według informacji podanej przez agencję Reutera pierwszy "rachunek" opiewa na niemal 70 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(252)
putek
3 miesiące temu
Teraz widać, Komisja Europejska sługusem Putina a nie obrońcą państw wspólnoty.
Ares
3 miesiące temu
W końcu za Was się wezmą darmozjady! Niech wróć Tusk i zrobi porządek!!!!
xxxl
4 miesiące temu
ty nikczemniku na te wszelkie kroki prawne to chyba za późno zbierajcie kasę na zapłatę inaczej ludzie waz zlinczują
Yeti
4 miesiące temu
A kogo w UE interesuje co mówi Ziobro, czy ogłasza Sąd usłużnej władzy kucharki i do tego jakiejś miernej ledwie magister ?? UE, poza Orbanem wszem i wobec znanym sługusem Putina, sądzi inaczej , a że to oni mają kasę to możecie sobie fetować tyle wyroków na zawołanie ile chcecie, a i tak złamanego euro wam nie dadzą .
polak
4 miesiące temu
trzeba wyjsc z tej szkodliwej unii. POL EXIT
...
Następna strona