Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polska zapłaci za Izbę Dyscyplinarną? Komisja Europejska otrzymała odpowiedź

62
Podziel się:

Komisja Europejska analizuje otrzymaną od Polski odpowiedź na swoje pismo z 22 grudnia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - W przypadku braku dowodu, że Polska w pełni przestrzega nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 lipca 2021 r., Komisja przystąpi do wysłania pierwszego wezwania do zapłaty - powiedział rzecznik KE Christian Wigand.

Polska zapłaci za Izbę Dyscyplinarną? Komisja Europejska otrzymała odpowiedź
Sąd Najwyższy (Adobe Stock, mychadre77)

- Mogę potwierdzić, że Komisja otrzymała od Polski odpowiedź na swoje pismo z 22 grudnia, którą teraz szybko analizujemy. W przypadku braku dowodu, że Polska w pełni przestrzega nakazu Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 2021 r., Komisja przystąpi do wysłania pierwszego wezwania do zapłaty. Polsce pozostaje pilnie zastosować się do wyroku TSUE z 14 lipca ubiegłego roku - powiedział rzecznik KE Christian Wigand.

Zobacz także: Zgrzyt w rządzie. Polityk od Ziobry atakuje ministra

Przypomnijmy, że Polska została ukarana przez TSUE za niewykonanie lipcowego polecenia w sprawie zamrożenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kwota jest spora. Płacić mamy milion euro dziennie.

Rzecznik KE nie odpowiedział na pytanie, ile czasu zajmie KE przeanalizowanie pisma otrzymanego od Polski.

Polska musi płacić

Wskazał, że jeśli TSUE nakłada karę pieniężną na kraj członkowski UE, kraj ten musi zapłacić ją Komisji Europejskiej. - Państwa członkowskie dotychczas płaciły kary. KE ma narzędzia, aby zapewnić, że płatności trafiają do budżetu UE, jeśli zajdzie potrzeba, odejmując je (kary - przyp. red.) od innych funduszy UE - wskazał.

Termin na przekazanie szczegółowych wyjaśnień minął 10 stycznia. Pismo otrzymała szefowa dyrekcji generalnej KE ds. wymiaru sprawiedliwości Ana Gallego Torres.

Trybunał Sprawiedliwości UE 4 lipca 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich.

Polska nie wykonała nakazu

Po około dwóch miesiącach, 7 września, KE zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE oceniła wówczas, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska - z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN - została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Izba nie sprawdziła się?

Latem ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta nie sprawdziła się. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Z kolei z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że projekt reformujący SN jest przygotowywany.

W ostatnim czasie Izba Dyscyplinarna SN nie orzeka w większości spraw dotyczących sędziów, rozstrzygając jednak niektóre z nich. Dzieje się tak m.in. w związku z zarządzeniami I prezes SN Małgorzaty Manowskiej z sierpnia i listopada, zgodnie z którymi nowe sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN. Obowiązują one do 31 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Polak
2 lata temu
To nie jest UNIA to jest PATOLOGIA tak jak Polska TOTALNA .Oni chronią przestępców Sowietów i Polskich przestępców.W 2015 roku było nałożone EMBARGO a zachód dalej dostarczał cały czas sprzęt wojskowy to jaką karę oni powinni dostać .Jeżeli MACRON mówi żeby nie używać słów LUDOBÓJSTWO to kim ten ŚLIMAK jest.
Polak
2 lata temu
To nie jest UNIA to jest PATOLOGIA tak jak Polska TOTALNA .Oni chronią przestępców Sowietów i Polskich przestępców.W 2015 roku było nałożone EMBARGO a zachód dalej dostarczał cały czas sprzęt wojskowy to jaką karę oni powinni dostać .Jeżeli MACRON mówi żeby nie używać słów LUDOBÓJSTWO to kim ten ŚLIMAK jest.
Ricardo
2 lata temu
Za co mamy płacić ja nie pojmuję i komu ? Czy Polska to wolny kraj i niezależny co na to traktaty ? Polak przeciw Polakowi i jeszcze się chwali !
Darek
2 lata temu
Jeżeli zapłacimy chc 1 euro polska powinna wyjść z eurokolchozu
jadosław
2 lata temu
ciemny lud się cieszy jaki to PIS twardy i się nie da Brukseli. A nie widzą że PISowcy żadnych kar się nie boją bo nie oni je zapłacą, oni już się ustawili na pokolenia latami kradzieży. Kary zapłaci ucieszony ciemny lud
...
Następna strona