Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kary od TSUE za Turów i Izbę Dyscyplinarną. Ziobro składa wniosek do TK

31
Podziel się:

500 tys. euro za działalność kopalni w Turowie i 1 mln euro za działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tyle każdego dnia musi płacić Polska za to, że nie chciała wdrożyć środków tymczasowych zaordynowanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Zbigniew Ziobro jednak zamierza zaostrzyć spór z Brukselą. Minister sprawiedliwości złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

Kary od TSUE za Turów i Izbę Dyscyplinarną. Ziobro składa wniosek do TK
Zbigniew Ziobro reaguje na kary za niezastosowanie się do środków tymczasowych, które nałożył na Polskę TSUE (PAP, PAP/Rafał Guz)

O wniosku Zbigniewa Ziobry poinformowała Prokuratura Krajowa. Minister sprawiedliwości chce zbadania unijnych traktatów pod kątem zgodności z krajową Konstytucją.

Ziobro reaguje na kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną

"W ocenie Prokuratora Generalnego kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego TK" - uzasadnia tę decyzję Prokuratura Krajowa.

Minister sprawiedliwości domaga się zbadania, czy decyzje TSUE o tak zwanych środkach tymczasowych są zgodne z Konstytucją RP. Chodzi przede wszystkim o art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego".

Zobacz także: Polexit. Prof. Belka: Wymierne koszty już ponosimy
"Prokurator Generalny zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego Trybunału do nałożenia na Polskę środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej" - dodała PK.

Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych

Wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego to reakcja na kary, jakie TSUE nałożył na Polskę za niezastosowanie się do tak zwanych środków tymczasowych. W uproszczeniu są to środki, które mają doprowadzić do wstrzymania lub ograniczenia działalności, o którą toczy się spór przed sądem.

Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych nałożonych na nią przez TSUE w sprawie kopalni w Turowie oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Dlatego też Trybunał nałożył kary na nasze państwo. Za dalszą działalność kopalni Turów musimy płacić 500 tys. euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej, a za Izbę Dyscyplinarną - 1 mln euro dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
RSA
3 lata temu
Zero może składać dowolny wniosek, a TK kucharki orzekać co chce. Dopóki nie jesteśmy płatnikiem netto zawsze będzie z czego potrącić nawet jak całkowicie wstrzymamy płatność składki do UE.
POLACY !!!!!
3 lata temu
Dla targowicy zawsze -POlska , Polacy i ich rzady i sady byly isa zle !1 Dobre byly w--Prusach Austri, Rosji -a teraz wUENiemcy, Holandia,Czesi no i tez w Rosji.
Wyborca
3 lata temu
wystarczy tu jedynie napisac Slowo--- ZDRAJCY-- i odrazu wszyscy oni tu sie zglaszaja .bo wiedza o kogo chodzi tak samo jak caly narod.
Brawo
3 lata temu
Ale targowica broni TSUE lepiej jak z przed wiejow --cara..
Kaczor
3 lata temu
TO nie TSUE naklada kary tulko totalna targowica z jej POmoca
...
Następna strona