Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Górnicy z JSW żądają kolejnej podwyżki. Jest konkretny postulat

80
Podziel się:

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej żądają, by w 2024 r. płace ponad 21-tysięcznej załogi JSW wzrosły co najmniej o 1 punkt procentowy powyżej tegorocznej inflacji. Firma nie komentuje na razie tego postulatu.

Górnicy z JSW żądają kolejnej podwyżki. Jest konkretny postulat
Związkowcy z JSW chcą zagwarantowania podwyżki w 2024 r. (East News, Piotr Molecki)

W tym roku wynagrodzenia pracowników JSW wrosły średnio o 15,4 proc. Załoga otrzymała także dwie jednorazowe nagrody: 21 lipca i 27 października. Pierwsza z nich kosztowała firmę ok. 230 mln zł brutto, druga ponad 300 mln zł. Teraz związkowcy rozpoczęli procedurę zmierzającą do ustalenia wysokości podwyżek w przyszłym roku.

"Reprezentatywne Organizacje Związkowe w JSW SA zwróciły się z żądaniem umieszczenia w opracowanych Planach Techniczno-Ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2024. Minimalnym wskaźnikiem, który powinien być ujęty w założeniach do Planu Techniczno-Ekonomicznego, powinien wynosić poziom inflacji za rok 2023 plus jeden punkt procentowy" – poinformowała strona społeczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górnik bierze 120 tys. zł za odejście z polskiej kopalni i idzie do czeskiej. "Taka jest pomoc z budżetu"

Podwyżki dla górników. Żądania w JSW

"Z żądaniem tym wystąpiliśmy do Zarządu JSW SA oraz do Dyrekcji każdej kopalni w składzie Spółki oraz Zakładu Wsparcia Produkcji JSW" – podały działające w spółce reprezentatywne związki zawodowe: Solidarność, Kadra i Federacja Związków Zawodowych Górników JSW.

Zarząd firmy – jak poinformowało biuro prasowe JSW – nie komentuje związkowych żądań.

Według opublikowanego w ostatnim dniu października przez GUS tzw. szybkiego szacunku inflacji, w ujęciu rocznym spadła ona w październiku do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu.

27 października br., w wyniku sporu zbiorowego, załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymała jednorazową premię, w wysokości od ponad 9 do przeszło 15 tys. zł brutto na pracownika. W lipcu wypłacono natomiast nagrodę motywacyjną w wysokości od 7,5 do 11,5 tys. zł brutto na osobę.

Sytuacja finansowa JSW

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW wypracowała ponad 2 mld zł zysku, przy przychodach mniejszych o ponad 21 proc. Na spadek przychodów wpłynęły głównie niższe o 28,5 proc. średnie ceny koksu i niższe o 25 proc. ceny węgla koksowego. W samym drugim kwartale br. zysk netto JSW wyniósł ok. 0,8 mld zł, a EBITDA Grupy ponad 1,3 mld zł. W drugim kwartale kopalnie JSW wyprodukowały ponad 3,3 mln ton węgla, o 1,9 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Grupa kapitałowa JSW zatrudnia ponad 30,8 tys. pracowników, z czego przeszło 21,1 tys. to pracownicy samej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
Tomek
6 miesięcy temu
W sumie to zrozumiałe, że każdy chce zarabiać jak najwięcej, w szczególności jeśli wchodzi w grę inflacja. Akurat ja zawodowo jestem Technikiem dentystycznym od czasu ukończenia Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, także nie mogę narzekać na brak pracy i zarobki.
AMEN
6 miesięcy temu
Mało im? Przecież nie ma obowiązku pracy w kopalni, można podjąć inną pracę a nie tylko jęczeć że mało!
Brawo
7 miesięcy temu
Czy ktoś wie jakie związki zawodowe są w JSW bo jak Ja pracowałem to pamiętam że było 7 a dzisiaj jest 65. Te biura turystyczne mają się świetnie a o pracownikach myślą tylko w dniu przelewu na związkowe konto.Jak ktoś ma możliwości popatrzeć na tych zasłużonych pseudo Górników ze stażem pracy po 40-50 lat to jest okazja na gwarkach.Byłem raz po medal za 25 lat pracy . Odebrałam i pojechałem do domu.Ludzie tyle medali to nie ma nawet generał od Putina co te wazelinki. Masakra!!.Szczęść Boże dla prawdziwych górników.
silesianbro,y...
7 miesięcy temu
Ale problem w tym ze trzeba miec jaja zeby to robic.wytrzymywac skrajne warunki jakich tu na powierzchni nieda się nawet odtworzyc .a wiekszosc z was potrafi tylko pisac komentarze a jedyna stycznosc z górnictwem byla na youtubie i nawet nie wiecie o czym piszecie takze górnicy nie przejmowac sie fedrowac i lecimy z k... opalniami
silesianbro,y...
7 miesięcy temu
teraz przycis ostro 4 weekendy 8600+ 1400 na karte , 4 grudnia 10000 barborki - 20 , potem w lutym tez przyciskamy na maxa 4 weekendziki i ponownie wpadają nam 20 . bum szakalaka zapraszamy do sciany
...
Następna strona