Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
25.06.2020 16:05

Gospodarka USA skurczyła się o 5 procent. A będzie gorzej

Amerykańska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o 5 proc. Wynik jest jeszcze gorszy niż wcześniej szacowano. Ekonomiści ostrzegają, że spadek PKB w drugim kwartale będzie jeszcze większy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent Donald Trump musi zmierzyć się z kryzysem.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych już w pierwszych trzech miesiącach tego roku mocno ucierpiała przez koronawirusa. Zamrożenie biznesu w związku z epidemią doprowadziło do spadku PKB o 5 proc. - informuje Departament Handlu USA. Wcześniej szacowano go na 4,8 proc.

To największy kwartalny spadek od poprzedniego kryzysu. W 2008 roku amerykańska gospodarka skurczyła się o 8,4 proc. Eksperci zwracają uwagę m.in. na głęboki spadek inwestycji.

Ekonomiści cytowani przez CNBC wskazują, że blokada gospodarki doprowadziła do zwolnienia milionów pracowników, a w drugim kwartale (od kwietnia do czerwca) PKB mogło spaść nawet o 40 proc. w skali roku. Byłby to największy zjazd od 1947 roku. Byłby czterokrotnie większy niż załamanie z 1958 roku.

Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Po załamaniu w pierwszej połowie roku powinno dojść do odbicia w kolejnych miesiącach. Kongresowe Biuro Budżetowe przewiduje, że PKB wzrośnie w tempie nawet ponad 20 proc. Mimo tego szybko nie uda się gospodarce odrobić strat i wrócić do stanu sprzed epidemii.

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że w całym 2020 roku PKB USA spadnie średnio o około 8 proc. i wzrośnie o 4 proc. w 2021.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pkb, usa, koronawirus, kryzys, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

doreoTo powinni zus wprowadzic i wybrac prezesa naszego ukochanego zeby im wprowadzil 500 i socjalizm to beda miec dobrze przeciez a firmy zamknac i zyc z … Czytaj całość

25-06-2020

11235Kupimy od nich parę samolotów to będzie wzrost.

25-06-2020

LolJuż kupiliśmy teraz możemy tych co kupli wyeksportować do USA niech odpracują.

Rozwiń komentarze (75)