Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Gospodarka USA skurczyła się o 5 procent. A będzie gorzej

75
Podziel się

Amerykańska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o 5 proc. Wynik jest jeszcze gorszy niż wcześniej szacowano. Ekonomiści ostrzegają, że spadek PKB w drugim kwartale będzie jeszcze większy.

Prezydent Donald Trump musi zmierzyć się z kryzysem.
Prezydent Donald Trump musi zmierzyć się z kryzysem. (PAP)
bEqKlthN

Gospodarka Stanów Zjednoczonych już w pierwszych trzech miesiącach tego roku mocno ucierpiała przez koronawirusa. Zamrożenie biznesu w związku z epidemią doprowadziło do spadku PKB o 5 proc. - informuje Departament Handlu USA. Wcześniej szacowano go na 4,8 proc.

To największy kwartalny spadek od poprzedniego kryzysu. W 2008 roku amerykańska gospodarka skurczyła się o 8,4 proc. Eksperci zwracają uwagę m.in. na głęboki spadek inwestycji.

bEqKlthP

Ekonomiści cytowani przez CNBC wskazują, że blokada gospodarki doprowadziła do zwolnienia milionów pracowników, a w drugim kwartale (od kwietnia do czerwca) PKB mogło spaść nawet o 40 proc. w skali roku. Byłby to największy zjazd od 1947 roku. Byłby czterokrotnie większy niż załamanie z 1958 roku.

Zobacz także: Osiem godzin w pracy to przeżytek. Kandydat na prezydenta zaskakuje

Po załamaniu w pierwszej połowie roku powinno dojść do odbicia w kolejnych miesiącach. Kongresowe Biuro Budżetowe przewiduje, że PKB wzrośnie w tempie nawet ponad 20 proc. Mimo tego szybko nie uda się gospodarce odrobić strat i wrócić do stanu sprzed epidemii.

bEqKlthV

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że w całym 2020 roku PKB USA spadnie średnio o około 8 proc. i wzrośnie o 4 proc. w 2021.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqKltiq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Oczywista oc...
rok temu
Hameryka jest bankrutem od 2008, drukują dolary i sztucznie utrzymują jego kurs. Prawda jest taka że Hameryka nigdy nie wstanie z kolan.
Twój nick
rok temu
Skończyło się co zarobili podczas pierwszej oraz zrabowali podczas drugiego wojny światowej, a nikt już nie chce się dać najechać
Maria
rok temu
Widzisz panie Trump, a Polska gospodarka się rozwija w najlepsze mimo korona. Bierzcie przykład od nas
bEqKltir
Polak
rok temu
Dodrukują dolarów i będzie się żyło na kredyt
czarny99715
rok temu
Duda mu podzyrowal
...
Następna strona