Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Gowin o decyzji w sprawie Turowa: "Skandalicznie niewspółmierna"

12
Podziel się:

- To jest decyzja, której realizacja oznaczałaby utratę pracy przez dziesiątki tysięcy osób i poważne perturbacje energetyczne w Polsce - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin, pytany o ocenę decyzji TSUE w sprawie zamknięcia kopalni Turów.

Gowin o decyzji w sprawie Turowa: "Skandalicznie niewspółmierna"
Jarosław Gowin komentuje wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów. (Materiały prasowe, Twitter.com, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)

Jak mówił wicepremier, obecnie w sprawie decyzji TSUE nakazującej natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie "prowadzone są bardzo intensywne działania dyplomatyczne jak i prawne".

- Ten środek zapobiegawczy, a tak naprawdę niszczący kopalnię w Turowie, nie będzie utrzymany - powiedział Jarosław Gowin. - Uważam tę decyzję pani sędzi za skandalicznie niewspółmierną. To jest decyzja, której realizacja oznaczałaby utratę pracy przez dziesiątki tysięcy osób i poważne perturbacje energetyczne w Polsce.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia konfliktu o funkcjonowanie kopali z Czechami.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Semeniuk: Prawo unijne jest podrzędne wobec polskiego

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości. Chodziło o plany PGE, związane z rozwijaniem przygranicznej kopalni.

Spółka PGE stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku.

Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

W piątek po południu głos w sprawie Turowa zabrał polski premier. Zapewnił, że nie zamierza zaakceptować decyzji Trybunału i chce przeciwko niej zaprotestować.

- Jako szef rządu chcę z całą mocą podkreślić, że na pewno nie będziemy ryzykować zdrowiem, życiem, nie mówiąc o normalnym funkcjonowaniu polskich obywateli, polskich rodzin, tylko dlatego, że ktoś w Trybunale Sprawiedliwości podjął taką czy inną decyzję - podkreślił Morawiecki.

Protesty przeciwko zamknięciu kopalni zapowiedziały związki zawodowe górników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Testyyy1
rok temu
tsue a powinno być tnsue. Czas spierdzielać z tego bagna. Z roku na rok jest coraz gorzej, należałoby się zastanowić nad referendum. Tak inicjatywa oddolna
niopek
rok temu
Mieczem wojujesz od miecza giniesz, Akurat tej decyzji TSUE nie popieram. Jednak taka polityka PIS musiala zaczac przynosic takie efekty..
fghj
rok temu
mnie interesuje ile Polski rząd zapłacił odszkodowań Czechom za zniszczenie rolnictwa i budynków w związku z osuszaniem terenów w Czechach przez kopalnie Turów i ile razy spodkał się w tej sprawie
Balbina von Z...
rok temu
Pana Suskiego wysłać i zgasi ich intelektem w minutę i 8 sekund.
robert
rok temu
Najlepsza obrona jest atak. Omijajcie czeskie i niemieckie towary