Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Granica z Białorusią. "Jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych"

10
Podziel się:

- Nie chodzi tylko sankcje, które dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - mówił w radiu Wnet rzecznik rządu Piotr Müller. Powiedział też, że na razie Polska zdecydowała się na zamknięcie ruchu kołowego i pieszego na granicy w Kuźnicy, ale "dalej idące konsekwencje nie są wykluczone".

Granica z Białorusią. "Jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych"
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller (PAP, PAP/Leszek Szymański)
bETwzXiZ

Rzecznik rządu pytany był we wtorek w radiu Wnet, czy jest rozważana przez rząd pomoc służb niemieckich na polsko-białoruskiej granicy, które jak donoszą niemieckie media są gotowe takiej pomocy udzielić. Zdaniem rzecznika, taka pomoc na ten moment nie jest potrzebna, a Polska ma dobrze przygotowane własne służby.

Na pytanie, jakie jest stanowisko rządu w sprawie rozszerzenia nałożenia sankcji na Białoruś, rzecznik rządu odparł, że Polska popiera i od dawna zabiega o nałożenie sankcji na ten kraj. - Nie chodzi tylko o sankcje, które dotyczą bezpośrednio konkretnych osób, dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren Unii Europejskiej, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych. I te sankcje proponujemy - podkreślił Müller.

Pytany, czy rząd rozważa zamknięcie granicy z Białorusią także dla białoruskich produktów, rzecznik rządu zwrócił uwagę, że objęłoby to negatywnie także polskich przedsiębiorców. - To nie są łatwe decyzje. My ze względów bezpieczeństwa w tej chwili zdecydowaliśmy się na zamknięcie ruchu kołowego i pieszego na granicy w Kuźnicy. Nie wykluczamy dalej idących konsekwencji, ale te działania muszą być skoordynowane również z punktu widzenia gospodarczego interesów polskich przedsiębiorców - powiedział Müller.

bETwzXjb
Zobacz także: Inflacja zjada oszczędności. W co warto ulokować pieniądze?

Na pytanie, czy jest szansa, by loty, którą służą jako kanały przerzutowe migrantów z innych krajów na Białoruś, zostały wstrzymane, rzecznik rządu odparł, że część z tych lotów została już wstrzymana. - Natomiast cały czas podejmujemy takie działania, żeby one (loty) były dalej wstrzymane, ale mamy do czynienia z krajami, które mają samodzielne stosunki międzynarodowe z Białorusią. W związku z tym działania dyplomatyczne, które tego typu konsekwencje mogłyby wywołać, wymagają niestety czasu - podkreślił Müller.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

bETwzXjh

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze sztabem kryzysowym na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z udziałem premiera, ministrów, szefów służb i najwyższych dowódców wojskowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwzXjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ono
3 tyg. temu
"Zwolennikami" - tragedia
***** ***
3 tyg. temu
Łukaszenka tak się przejmuje waszym jazgotem jak Putin, dlaczego nie ma na granicy Fronteksu, co macie do ukrycia!?
Romek
3 tyg. temu
To jest powtórka z 1920 roku.Tylko tu bolszewicy wykorzystują emigrantów .A co z kolaborantami wszystko jasne sąd wojskowy i wymiar kary adekwatny do czynu .
bETwzXjD
Zorro
3 tyg. temu
A dlaczego tylko w Kuźnicy? Zamknąć wszystkie granice z Białorusią.
bedzie lepiej
3 tyg. temu
zamknąć Jamał i więcej nie kupować gazu ani ropy