Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Groty dla terytorialsów. MON podpisał kontrakt z Fabryką Broni "Łucznik"

241
Podziel się:

Karabinki Grot oraz pistolety VIS mają zasilić Wojska Obrony Terytorialnej. Radomska Fabryka Broni "Łucznik" zyskała kontrakt na kolejne dostawy dla wojska.

Uroczyste podpisanie umowy na kolejne dostawy dla WOT.
Uroczyste podpisanie umowy na kolejne dostawy dla WOT. (MON, MON)

W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę z Fabryką Broni "Łucznik" na dostawy broni dla Wojska Polskiego.

Chodzi o 18 tys. karabinków MSBS GROT, które mają trafić m.in do terytorialsów między 2020 a 2022 rokiem. – To oznacza, że do 2020 roku co trzeci żołnierz Wojska Polskiego będzie wyposażony w nowoczesne karabinki - zapowiedział szef MON.

MSBS GROT to broń rodzimej produkcji, dziecko fachowców z WAT i Fabryki Broni Łucznik. Do WOT zostały one wprowadzone w 2017 roku. Pierwsza umowa zakładała dostawę 53 tys. karabinków do roku 2020. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł.

Podpisane w poniedziałek dokumenty to aneks do tamtej umowy zakładający kolejną dostawę dla WOT, która ma zostać zakończona w 2022 roku. Groty mają być podstawowym uzbrojeniem formacji. – Ta broń trafi w głównej mierze do Wojsk Obrony Terytorialnej – przyznał minister Błaszczak. – Rozwijamy tę najmłodszą formację Wojska Polskiego.

W całej polskiej armii jest już ponad 26 tys. nowoczesnych karabinków Grot.

VIS-y dla wojska

To nie koniec zakupów MON. Terytorialsi dostaną również polskiej produkcji pistolety. Chodzi o dodatkowe 2,7 tys. 9 mm pistoletów samopowtarzalnych VIS-100.

"Planowane są też nowe dostawy pistoletów samopowtarzalnych VIS 100. Fabryka Broni w Radomiu zwiększy liczbę wyprodukowanych pistoletów VIS 100 z ok. 1 300 do ponad 3 000 sztuk do końca 2019 roku - informuje MON.

Umowa na pierwsze 20 tys. sztuk dla terytorialsów podpisana została na początku grudnia 2018 r. VIS-y mają zastąpić wycofywane przestarzałe pistolety P-64 oraz P-83 na amunicję Makarow kalibru 9 mm.

Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

"Łącznie do 2022 roku Fabryka Broni dostarczy Siłom Zbrojnym RP prawie 20 tys. sztuk pistoletów VIS 100" – podaje MON.

- Wojsko musi być liczniejsze, stąd nabór, ale musi być wyposażone w najnowocześniejszą broń – zapowiedział minister Błaszczak.

Do końca roku 48 dronów

MON bardzo wspiera formację utworzoną trzy lata temu z inicjatywy ministra Antoniego Macierewicza. Do WOT trafia najnowocześniejszy sprzęt. Czasem nowocześniejszy niż do armii.

Polskie siły zbrojne dysponują już flotą dronów - m.in. w jednostkach artylerii czy w Wojskach Specjalnych. Jednak zgodnie z wyjaśnieniami Inspektoratu Uzbrojenia zamówienie dla WOT obejmuje najnowszą generację zmodyfikowanych rozpoznawczych bezzałogowców.

Na wyposażeniu WOT na razie są trzy takie drony, trafiły do WOT na początku roku, w ciągu kolejnych miesięcy przeprowadzone zostały również szkolenia dla ich pilotów.

MON w drugiej połowie lipca zdecydował o dokupieniu kolejnych 9 zestawów po cztery drony każdy, czyli w sumie 36 maszyn. Wraz z pakietem szkoleniowym armię kosztowało to 31,8 mln złotych (pierwsze trzy kosztowały 10,3 mln złotych).

Jak wyjaśnia producent, Mini BSP FlyEye służy przede wszystkim do rozpoznania, obserwacji i wykrywania celów. Posiada też zdolności operacyjne ISTAR i został sprawdzony w boju. W razie potrzeby FlyEye można dostosowywać do misji jaką ma pełnić. Dron ten posiada możliwość integracji z lekkim uzbrojeniem precyzyjnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(241)
Fptpl
11 miesięcy temu
Żołnierze mają teraz to, co do żołnierzy pasuje najbardziej, czyli karabiny.
Do rzeczy
12 miesięcy temu
Dlaczego piszecie że "armie coś kosztowało" co armia na to zapracowała ? - to podatnika kosztowało !
Zbys
4 lata temu
PiS znalazł piniądze ,na socjal, armię WOT,na najbardziej roszczeniową grupę zawodową nauczycieli,gaże mierzeję, pll lot nie musi być niemiecki ,te ciołki z pEŁO nienadanrzają
Zbus
4 lata temu
Głupie te POny parobki Moskwy zwijały armię no piniedzy nima,a od Ruskich nic im nie groziło takie glupole z pEŁO
Pl
4 lata temu
Jak myslicie czyj to byl pomysl zeby wprowadzic zolnierzy terytorialnych . Sam Putin to zaproponowal zeby wiejsc do Polski jak w maslo
...
Następna strona