Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Grupa Lotos w 2011 r. mogła trafić w ręce Rosjan? Ujawniono listę potencjalnych nabywców za czasów rządu PO-PSL

426
Podziel się:

Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. Ministerstwo Skarbu Państwa chciało odsprzedać - napisał "Super Express". Dziennik oraz RMF FM dotarły do dokumentu podpisanego przez ówczesnego ministra skarbu państwa Aleksandra Grada. To on odpowiadał "za negocjacje, które ostatecznie spełzły na niczym".

Grupa Lotos w 2011 r. mogła trafić w ręce Rosjan? Ujawniono listę potencjalnych nabywców za czasów rządu PO-PSL
Już w 2011 r. Rosjanie mogli przejąć Grupę Lotos (Adobe Stock, Remigiusz)
Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategoryczne "nie" dla inwestorów z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Jednak ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe uzależnienie od dostawców ze strony rosyjskiej wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość - mówił 28 marca 211 r. Donald Tusk, wówczas szef polskiego rządu.

Gazeta przypomina, że ówczesny premier zapowiedział wtedy, że do końca października znane będzie zainteresowanie udziałem w prywatyzacji gdańskiej Grupy Lotos. "Ale negocjacje owiane były tajemnicą. Do dzisiaj. Dzięki dokumentom, do których dotarliśmy, już wiemy, że w październiku 2011 r. Skarb Państwa wyłonił trzy podmioty, które brano pod uwagę przy sprzedaży Lotosu" - czytamy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Plany prywatyzacji Lotosu w 2011 r. Kto na liście nabywców?

Jak ustalił "Super Express", na liście potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które resort skarbu planował odsprzedać w 2011 r. były:

  • węgierski MOL,
  • holenderska Mercuria,
  • rosyjsko-brytyjskie joint-venture Tiumeńskiej Kompanii Naftowej z British Petroleum.

"Ostatecznie rząd Donalda Tuska zrezygnował z planów prywatyzacji rafinerii, a Aleksander Grad w listopadzie 2011 r. pożegnał się ze stanowiskiem ministra skarbu" - dodano.

Potwierdziło się to, o czym mówimy od dawna - rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią w Gdańsku. To działania wbrew polskiej racji stanu. My, w trakcie trudnych negocjacji z Komisją Europejską, od samego początku mówiliśmy, że zachowanie kontroli nad rafinerią jest priorytetem. I to nam się udało - skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Orlenu w oświadczeniu przesłanym PAP.

Do sprawy odniósł się też na Twitterze.

Grad o planach sprzedaży Lotosu. "Ostateczne oferty nie zostały złożone"

- Lotos nadal miał pozostać samodzielną firmą z centrum decyzyjnym w Polsce, z dostępem do nowych złóż ropy i nowych rynków zbytu. Warunkiem były nowe inwestycje w wielkość przerobu i nowe technologie - broni się Aleksander Grad w rozmowie z RMF FM.

Nie zostały złożone ostateczne oferty, bo zdecydowanie i twardo określiliśmy interes firmy, kraju i bezpieczeństwo energetyczne Polski, w który to interes nie wpisywały się podmioty zainteresowane - dodaje były minister skarbu.

PiS sprzedaje część Grupy Lotos. Trafi w ręce MOL-a i Saudi Aramco

W ramach obecnie przeprowadzanej fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, węgierski MOL przejmie ponad 400 stacji pod szyldem Grupy Lotos, a udziały w rafinerii kupi Saudi Aramco. Z kolei w ręce polskiego koncernu trafią 144 stacje paliw MOL na Węgrzech i 41 kolejnych na Słowacji. To warunki zaradcze określone przez Komisję Europejską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(426)
nicki
2 lata temu
POgubiłem się: jak Tusk chciał sprzedać MOLowi, to znaczy że chciał sprzedać ruskim. A jak pis sprzedaje MOLowi, to juz nie są ruscy??? Może mi ktoś wytłumaczyć?
perec
2 lata temu
nie można wierzyć w nic co mówi. oczernia orlen,próbuje zblokować fuzję tylko i wyłącznie dla stołka w rzadzie i własnych korzyści
Makalina
2 lata temu
Czasem dobrze się dzieje że coś wyjdzie na jaw,wtedy ludzie mogą spojrzeć inaczej na pewne sytuacje. Wiadome od dawna było ze Tusk to hipokryta, teraz przynajmniej wszyscy to widzimy czarno na białym, nic tylko potrafi nalatywac na Obajtka a sam chciał po prostu wyprzedać cały majątek narodowy.
Margines
2 lata temu
Cały czas kłamali i myśleli ze to nie wyjdzie na jaw? Gdyby oni dalej byli u władzy to ja nie wyobrażam sobie jakby wyglądał nasz kraj! W każdym kraju czy to opozycja czy partia rządząca chce dla swojej ojczyzny jak najlepiej. A tu, no niestety musze to napisac, ale PO cały czas działa na niekorzyść naszego państwa.
hanno
2 lata temu
Nie gadajcie o tym że MOL jest powiązany z Rosją bo to jest to co właśnie PeŁo próbuje wcisnąć ludziom. Nie ma żadnych powiązań, a jeśli nie wierzycie to sprawdźcie, poszukajcie informacji, dowodów. Opozycja kłamie w żywe oczy. A sami chcieli sprzedać Rosji Lotos
...
Następna strona