Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Lotos trafi w ręce Orlenu, MOL i Saudyjczyków. Były prezes: To rozbiór i depolonizacja

184
Podziel się:

Wielkimi krokami zbliża się fuzja PKN Orlen z Lotosem. Jej beneficjentami będą również koncerny MOL oraz Saudi Aramco. Pierwsi przejmą ponad 400 stacji, a drudzy - udziały w rafinerii. Ostrych słów nie szczędzi były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz, który całą transakcję nazywa "rozbiorem dobrze funkcjonującej firmy".

Lotos trafi w ręce Orlenu, MOL i Saudyjczyków. Były prezes: To rozbiór i depolonizacja
Fuzja Orlenu z Lotosem. W środe szczegóły ujawnili wspólnie przedstawiciele PKN Orlen, Saudi Aramco, MOL i polskich władz (PAP, PAP/Albert Zawada)

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na środowej konferencji ogłosił dalsze kroki w sprawie fuzji koncernu z Lotosem. Aby spełnić warunki narzucone przez Komisję Europejską, 417 stacji przejmie węgierski MOL i tym samym rozpocznie działalność nad Wisłą. Część udziałów w rafinerii Lotosu natomiast przejmie gigant rynku paliw Saudi Aramco, a bazy paliw - Unimot.

Były prezes Lotosu mówi o "rozbiorze"

Ostrych słów tej transakcji nie szczędzi były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. W rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że rząd Prawa i Sprawiedliwości depolonizuje polską markę, czyli robi coś dokładnie odwrotnego, niż zapowiadał.

Rozmówca rozgłośni nie może zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na wyprzedaż majątku "dobrej firmy, dobrze funkcjonującej na rynku". Szczególnie że jej aktywa trafią w posiadanie koncernów zagranicznych.

Zobacz także: Rząd gasi pożar z "Polskim Ładem". "Błąd komunikacyjny"
- To rozbiór i rozparcelowanie dobrze funkcjonującej firmy - nie ma wątpliwości Paweł Olechnowicz. - Takich zabiegów dokonuje się wobec słabo funkcjonujących firm, a Lotos radził sobie świetnie - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami rozgłośni.

Orlen dokona fuzji z Lotosem z udziałem MOL, Saudi Aramco i Unimot

W środę PKN Orlen ogłosił kolejny krok na drodze do fuzji z Lotosem. Aby spełnić warunki narzucone przez Komisję Europejską, część aktywów koncernu Orlen sprzeda innym podmiotom.

I tak 417 stacji Lotosu trafi w ręce węgierskiego koncernu MOL. W zamian polska firma paliwowa kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji za około 239 mln euro.

Saudi Aramco natomiast stanie się strategicznym partnerem Orlenu. Naftowy gigant ma nabyć 30 proc. Lotosu. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona na ok. 1,15 mld zł.

Co więcej, w celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku logistyki paliw oraz rynku asfaltu Grupa Lotos zawarła z Unimot Investments przedwstępne umowy. Umowy obejmują m.in. zbycie 100 proc. akcji w Lotos Terminale. Szacowane zaangażowanie Unimotu w transakcję wyniesie co najmniej 450 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Observer
2 lata temu
Tzn. PIS kocha orbana orban putina-niezły triolizm_Super! Takie są fakty...
Emerytka
2 lata temu
Cóż, w TVP pewnie powiedzą, że to duży sukces PIS, prezesa, premiera i wielu innych zaangażowanych w połączenie dwóch spółek w jednego państwowego molocha, jednego z największych w Europie itd... A prawda jest taka, że ta zagrywka zadziała dobrze PRowo jak TVP ją pięknie sprzeda dla twardego elektoratu PIS. Drugi to wpływ do budżetu na 500plus i inne programy dla ich elektoratu. Niestety ludzie nie rozumieją, że poprzez politykę PIS wszystko się sypie. Inflacja? To nie wina Tuska, PO, UE czy wysokich cen ropy lub gazu jak to wmawiają TVPIS. Inflacja 9% w grudniu? Drukujcie więcej pieniędzy w NBP. Więcej pieniędzy w obiegu to traci na wartości. Kolejny to brak pieniędzy od inwestorów zagranicznych w obligacje skarbowe. Po co mają pożyczać pieniądze skoro nic na tym nie zarobią bo złotówka traci na wartości... Żałosne 9% inflacji jakiej nie było ponad 20lat. Niestety ale jedynie mała część przy obliczaniu inflacji to żywność, która przez lata rządów PIS podrożała więcej niż wskazuje na to inflacja. Waloryzacja emerytur, gdzie emeryci wydają większość emerytury na żywność to śmiech na sali. Kilka lat temu przy mniejszej emeryturze niż dziś... mogłam kupić podstawowe produkty bez liczenia czy mi wystarczy do kolejnej emerytury, mogłam niewielkie kwoty odłożyć co miesiąc. Dziś mnie na nic nie stać, jedynie wegetacja i próba dotrwania do kolejnej emerytury
Real
2 lata temu
Trudno o większy absurd, ale sejm nic na to, cieszcie się ludkowie.
zerwij
2 lata temu
wszystkim oszołomionym pragnę przypomnieć że orlen nie jest polski - 37% akcji ma skarb państwa a w Lotosie aż 78%. Po tej fuzji tylko złota akcja sprawi że będzie miał oblicze polskiego. Firmy steropian sprzedał dawno temu...
Roki
2 lata temu
złodzieje z PIS
...
Następna strona