Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Home office na żądanie. Każdy będzie mógł przepracować tak 12 dni w roku

18
Podziel się:

Pracownicy będą mogli świadczyć incydentalną pracę zdalną. To zatrudniony będzie wskazywał miejsce, z którego świadczy obowiązki na odległość. Pracodawca nie będzie mógł tego miejsca zakwestionować.

Home office na żądanie. Każdy będzie mógł przepracować tak 12 dni w roku
Te 12 dni w roku ma mieć mieć też związek z ułatwieniami dla rodziców zapisanymi w Polskim Ładzie. (Getty Images, eclipse_images)

Zmiany przewidziane są w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Wprawdzie zasady pracy zdalnej zapisano już w ustawie covidowej, którą zresztą dobrze oceniają pracodawcy i pracownicy, ale teraz ma być to zapisane na stałe.

Jest to teraz tym łatwiejsze, że twórcy przepisów mogą korzystać z doświadczeń ostatnich miesięcy. Nowe przepisy mają zacząć funkcjonować po trzech miesiącach od ustania pandemii.

Wszystko dlatego, że po tym okresie nie będzie już można stosować pracy zdalnej na podstawie ustawy covidowej.

Zobacz także: Odejście Wojciecha Maksymowicza. Poseł Porozumienia uderza w ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

- Dzięki temu nie ma ryzyka wystąpienia luki prawnej, a wszyscy zainteresowani będą mieli czas na przygotowanie się do zmian – wskazuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Co znajdzie się w nowych przepisach? Nowością będzie możliwość wnioskowania o pracę zdalną do pracodawcy. 12 dni w roku ma mieć też związek z ułatwieniami dla rodziców zapisanymi w Polskim Ładzie.

Co ważne dla firm, po wniosku pracownika praca zdalna będzie mogła być świadczona bez konieczności spełniania większości wymogów przewidzianych dla tego trybu świadczenia ze strony pracodawcy.

Przedsiębiorca nie będzie już musiał pokrywać kosztów pracownika w związku ze zdalną pracą i home office. Firmy nie będą już musiały wypłacać ryczałtu za te 12 dni.

Oczywiście jeśli w takiej formie - przy zwykłej pracy zdalnej - miałby rekompensować koszty ponoszone przez pracowników - zauważa "DGP".

Ciekawym pomysłem zapisanym w projekcie jest też to, że to zatrudniony będzie wskazywał miejsce, z którego świadczy obowiązki na odległość. Co jeszcze ciekawsze, nie musi być ono zaakceptowane przez pracodawcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Madzia124
rok temu
Dobrze jest mieć taką możliwość. Ja nie lubię pracy zdalnej, potrzebuję kontaktu z ludźmi - dzięki ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku asystentka stomatologiczna mam to zapewnione.
Ania
rok temu
Szczerze mówiąc pracować zdalnie mogę ciągle, bo jest to dla mnie wygodne. Mam więcej czasu dla siebie czy obowiązki domowe. Staram się z samego rana uruchomić roombe czy pralkę jak jest taka potrzeba, żeby popołudnia i wieczory mieć dla siebie :)
Alf
rok temu
W Anglii to już nawet specjalnego ministra od Home Office mają.
PG123
rok temu
Praca w gastronomii pozdrawia
Przedsiębiorc...
rok temu
Jacy pracownicy? xD