Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

IBM chce wstrzymać rekrutację pracowników. Zastąpi ich sztuczna inteligencja

17
Podziel się:

Amerykański IBM, jedno z najstarszych i największych przedsiębiorstw informatycznych na świecie, planuje wstrzymać rekrutację pracowników. Sztuczna inteligencja (SI) ma w najbliższych latach zastąpić 7800 miejsc pracy.

IBM chce wstrzymać rekrutację pracowników. Zastąpi ich sztuczna inteligencja
Arvind Krishna, prezes i dyrektor generalny IBM (Licencjodawca, Chrisrtopher Goodney)

O zamierzeniach IBM poinformował w poniedziałek dyrektor generalny firmy Arvind Krishna w rozmowie z agencją Bloomberg.

Sztuczna inteligencja zastąpi pracowników

Wyjaśnił, że zawieszone lub spowolnione może być angażowanie pracowników na tzw. stanowiskach "back-office". Obejmuje to niektórych pracowników administracji i personel pomocniczy, który nie ma kontaktu z klientem.

30 proc. funkcji, które nie są związane z obsługą klienta, może zostać zastąpionych przez SI i automatyzację w ciągu pięciu lat - przewiduje Krishna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 06.04 Program Money.pl | Promptujesz? Oto umiejętności, które będą potrzebne na rynku pracy

Według IBM jednym ze sposobów redukcji załogi może być nieprzyjmowanie nowych pracowników w miejsce odchodzących z różnorakich powodów z tej firmy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że zapowiedź Krishny pojawia się w czasie, gdy sztuczna inteligencja rozbudziła wyobraźnię ludzi na całym świecie po uruchomieniu w ubiegłym roku darmowego generatora tekstu, ChatGPT. Może on m.in. odpowiadać na różne pytania, udzielać informacji, czy pomóc w rozwiązywaniu problemów.

ChatGPT opracowało amerykańskie laboratorium badawcze sztucznej inteligencji OpenAI. Jego współzałożycielem jest Wojciech Zaremba, polsko-amerykański informatyk urodzony w Kluczborku.

Część zawodów zniknie z rynku. Pojawią się nowe

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) Andrzej Dulka przekonuje, że chociaż część zawodów zostanie wypartych z rynku pracy - w związku z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji – to w miejsce wypartych zawodów pojawią się nowe.

- Pewne zawody, na przykład w dziedzinie księgowości, czy przy analizie dokumentów, mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję. Chodzi o obszar żmudnych, powtarzalnych procedur - powiedział prezes PIIT.

Zaznaczył, że ludzi zajmujących się prostymi, powtarzalnymi czynnościami czekają zmiany.

- Obecnie nie znamy około 80 proc. zawodów, które pojawią się w przyszłości. Widzimy tylko około 20 proc. zawodów, które być może obecnie są zagrożone, ale wiem, że w ich miejsce pojawią się nowe. Będzie praca dla ludzi - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
ibm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Ewa
2 miesiące temu
Jeżeli ludzie nie będą mieć pracy, to za co kupią produkty IBM. Wiele osób zwraca uwagę, że te nowe miejsca pracy powstaną dla bardzo małej grupy osób. Ludzie nie będą mieli gdzie znaleźć nowej pracy.
SUPER!
10 miesięcy temu
Wszyscy powinni wziąć sobie wieczny urlop, technologie też (przynajmniej niektóre); czas zakończyć rekrutację i trochę odpocząć przed końcem świata! Praca nie jest obowiązkowa. Niewolnictwo dawno było i się skończyło! Niektórzy mają świadczenia plusowe, więc mają za co odpoczywać! Reszta potrzebuje tylko eutanazji przy użyciu broni palnej! A jeżeli ma być przymus życia, to pieniądze trzeba dać wszystkim! Prawo nakazuje żyć przykładnie, czyli godnie, a do tego w tym świecie potrzebne są pieniądze. Nie ma innego wyboru niż pieniądze dać wszystkim! Każdy powinien otrzymywać podstawowe świadczenia zabezpieczające byt! To jest oczywiste bez testowania! A eutanazja i tak powinna być, bo czy się pieniądze ma, czy nie, to śmierć i tak przydaje się!
SUPER!
10 miesięcy temu
Wszyscy powinni wziąć sobie wieczny urlop, technologie też (przynajmniej niektóre); czas zakończyć rekrutację i trochę odpocząć przed końcem świata! Niektórzy mają świadczenia plusowe, więc mają za co odpoczywać! Reszta potrzebuje tylko eutanazji przy użyciu broni palnej! A jeżeli ma być przymus życia, to pieniądze trzeba dać wszystkim! Prawo nakazuje żyć przykładnie, czyli godnie, a do tego w tym świecie potrzebne są pieniądze. Nie ma innego wyboru niż pieniądze dać wszystkim! Każdy powinien otrzymywać podstawowe świadczenia zabezpieczające byt! To jest oczywiste bez testowania! A eutanazja i tak powinna być, bo czy się pieniądze ma, czy nie, to śmierć i tak przydaje się!
Analityk
12 miesięcy temu
Moim zdaniem AI zastąpi wielu nauczycieli na różnych szczeblach.
Paweł Banasze...
12 miesięcy temu
A w konsekwencji usług generowanych przez ai dla ibm i jego klientów nie będzie miał kto kupić, bezrobotni mają zwykle małą siłę nabywczą, no ale oczywiście bogaci będą jeszcze bardziej bogaci... obłęd