Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Ikea będzie produkować zieloną energię. Zbuduje farmę wiatrową i park solarny

6
Podziel się:

Ingka Investments należąca do sieci franczyzowej Ikea zbuduje w Polsce farmę wiatrową i park solarny. Spółka wyda na to 190 mln euro. Farma wiatrowa i fotowoltaiczna będą mieć łącznie moc 92 MW. Obie inwestycje mają być gotowe do 2024 roku. Ikea zapowiada jednocześnie, że przedsiębiorstwo stanie się neutralne dla klimatu do 2030 roku.

Ikea będzie produkować zieloną energię. Zbuduje farmę wiatrową i park solarny
Ikea zainwestowała już blisko 2,9 mld euro w projekty OZE (Adobe Stock, Alexandr Blinov)

Na inwestycję składać się będzie farma wiatrowa o mocy 63 MW w miejscowości Wysoka, w województwie wielkopolskim oraz fotowoltaiczna o mocy 29 MW w miejscowości Recz w zachodniopomorskim. Razem obie farmy będą produkować około 210 GWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 36 tys. gospodarstw domowych.

Ingka Investments podpisała już umowę z firmą OX2, od której kupiła oba projekty, gotowe do budowy. Ikea podała jednocześnie w komunikacie, że jej celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej dla Ikei oraz jej partnerów w Polsce. Inwestycja ma obniżyć ślad klimatyczny Ikei i przyczynić się do tego, że w skali globalnej przedsiębiorstwo będzie neutralne dla klimatu do 2030 roku.

- Po ostatnich inwestycjach w energię odnawialną w Hiszpanii i Niemczech, projekty w Polsce są dowodem naszego stałego zaangażowania w projekty w tych krajach, w których działa Ikea Retail oraz zwiększania udziału energii odnawialnej w łańcuchu wartości Ikea – informuje Krister Mattsson, dyrektor Zarządzający Ingka Investments.

Dalszy ciąg pod materiałem wideo

Zobacz także: Więcej pieniędzy na program "Mój Prąd"? "Pracujemy już nad tym"

Ikea produkuje więcej energii niż zużywa

Od 2009 roku Grupa Ingka zainwestowała już blisko 2,9 mld euro w projekty OZE związane z energetyką wiatrową i słoneczną. W efekcie wytwarza dziś na świecie więcej energii odnawialnej niż zużywa. Jednocześnie firma podała, że zobowiązała się do zwiększenia skali inwestycji w energię odnawialną do poziomu 6,5 mld euro.

Polska jest również krajem, w którym Ikea wydała na ten cel w latach 2011-2016 już blisko 1 mld złotych.

- W Polsce posiadamy obecnie 80 turbin na 6 farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W 2021 roku wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych – podaje  Marina Dubakina, prezeska i dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Obecnie Grupa Ingka zarządza 575 turbinami wiatrowymi w 17 krajach, 20 parkami solarnymi i posiada 935 tys. paneli słonecznych na dachach sklepów i magazynów IKEA. Łączna moc energii odnawialnej wynosi ponad 2,3 GW, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez ponad 1,25 mln europejskich gospodarstw domowych. Do 2025 roku Grupa Ingka chce, by energia elektryczna zużywana w jej jednostkach pochodziła w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Heh
2 lata temu
Zaśmiecanie otoczenia i zajmowanie terenu, żeby ceny gruntów wzrosły. A wtedy na zakup działki pod dom będzie stać tylko tych 6kolorowych odchyłów, którzy nie muszą łożyć na rodzinę a którym IKEA bardzo przyklaskuje. Tylko kto będzie kupował te ich papierowe badziewie, jak nie będzie następnych pokoleń a nie będzie, bo obecnie urodziła się tylko 1/3 dzieci w porównaniu do ludzi będących już w wieku produkcyjnym czyli takich, którzy mają kasę.
Oleg
2 lata temu
Ikea to może lepiej niech produkuje tęczową energię ?
JarJar
2 lata temu
Jakim cudem dyrektorem IKEA na Polskę jest PANI z Rosji??????
Jaja
2 lata temu
Ikea będzie neutralna dla klimatu jak zacznie robić meble z piasku. Nikt nie mówi że Ikea pochłania 2% globalngo wydobycia drewna na świecie. Może i to tylko 2% ale w skali świata to są mln m3 drewna.
W koncernach
2 lata temu
bycie zielonym działa na zasadach bilansu w księgowości. To jest emitujemy tyle CO2 ile dotychczas ale w zamian np. stawiamy kolektory słoneczne w Afryce, których produkcja energii przekracza nasze obecne zużycie i po dodaniu obu stron równań mówimy, ze jesteśmy zieloni bo bilans wychodzi na korzyć = energię zieloną. Po tych zabiegach i innych można rozpoznać na ile jest polityki a na ile realnych dzialań na obecnym etapie drogi do mniejszego zanieczyszczania świata. Ale jak to mówią pierwszy krok trzeba uczynić aby osiągnąć cel. Powodzenia dla firm na tej niełatwej drodze.