Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ikea wprowadza dodatkowy urlop ojcowski. W pełni płatny miesiąc z dzieckiem

6
Podziel się:

Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie. Każdy rodzic powinien mieć równą szansę spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia - tłumaczy decyzję Ikea.

Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna - twierdzi Ikea.
Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna - twierdzi Ikea. (iStock.com)

Popularna w Polsce szwedzka sieć marketów Ikea wprowadza od stycznia 2020 dla swoich pracowników dodatkowy urlop ojcowski na dzieci urodzone po tej dacie.

Każdy tata będzie miał do dyspozycji dodatkowe 4 tygodnie pełnopłatnego urlopu, który można wykorzystać w całości, bądź w podziale dwa razy po 2 tygodnie. Ze świadczenia można skorzystać w dowolnie wybranym przez siebie momencie, jednak nie później niż do 18 miesiąca po narodzinach dziecka.

To dodatkowy miesiąc, gdyż państwo umożliwia ojcom wybranie 2 tygodni z tytułu tzw. tacierzyńskiego. Jak zauważa Ikea, obecny system sprawia, że mężczyźni jedynie sporadycznie decydują się na opiekę nad dzieciakiem. Zgodnie z polskim prawem rodzice mają łącznie do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców. Jednak zaledwie 6 tygodni urlopu rodzicielskiego jest pełnopłatnych (100 proc.), a pozostałe są płatne tylko w 60 proc. Dlatego, w przypadku, gdy to ojciec jest głównym żywicielem rodziny lub zarabia więcej, zazwyczaj nie korzysta on z tej możliwości - wskazuje Ikea.

Podaje również badania, zgodnie z którymi, to 94 proc. kobiet zostaje z dzieckiem w domu, a tylko 6 proc. mężczyzn decyduje się na taką opiekę.

Zobacz także: Obejrzyj też: Pułapka 500+. "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

Choć to się zmienia. Coraz więcej mężczyzn chce brać czynny udział w jego wychowywaniu. Od stycznia do września tego roku 150,3 tys. ojców, czyli o 2,4 tys. więcej niż w roku 2018, wykorzystało przysługujący im urlop ojcowski.

"Ikea wierzy, że równość leży u podstaw praw człowieka. Kwestia ta ściśle powiązana jest również z rodzicielstwem. Każdy rodzic powinien mieć równą szansę spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie. W przyszłości może skutkować to zrównoważonym podejściem do pełnienia ról opiekuńczych w rodzinie" - czytamy w uzasadnieniu.

- Jesteśmy dumni, że jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy płatny miesiąc urlopu ojcowskiego. Chcemy wspierać różne grupy naszych pracowników, w tym rodziców, aby łatwiej było im pogodzić pracę z rolą rodzica, sposobem wychowania oraz opieką nad dzieckiem – mówi Michał Pióro, dyrektor ds. zarządzania ludźmi i kultury organizacji i dodaje – Wierzymy, że to rozwiązanie pozwoli budować wspierające środowisko pracy oparte na poczuciu wspólnoty, różnorodności i włączaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Piotr
4 lata temu
Pewnie nie płacą podatków w Polsce, więc mają z czego płacić za dodatkowy płatny urlop
Tylko
4 lata temu
ciemnota kupuje w tym hifea .
Smiech
4 lata temu
Pewno Polacy coraz mniej tam kupują w związku z problemami pracownika za religie i kuszą urlopami ,a poza tym za miskę ryżu.
Piterek1961
4 lata temu
PRAWDZIWY POLAK NIE KUPUJE W IKEA!
trgh
4 lata temu
Omijam te sklepy szerokim łukiem. Taką tandetę nie jest trudno zastąpić.