Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Ile zarabiają posłowie i senatorowie? Poza pensją mogą liczyć na wiele przywilejów

7
Podziel się:

Podstawowe wynagrodzenie deputowanego wynosi 8016,70 zł brutto. Do tej kwoty dochodzą inne przywileje, jak dieta, dodatek funkcyjny czy ryczałt na prowadzenie biura.

Pensja plus liczne dodatki. Poseł czy senator nie powinien narzekać.
Pensja plus liczne dodatki. Poseł czy senator nie powinien narzekać. (PAP, Tomasz Gzell)

Oprócz wynagrodzenia poseł i senator otrzymuje dietę, która w wysokości 2 tys. 473 zł brutto. Do niej należy doliczyć wszelkiego rodzaju dodatki i przywileje, uzależnione od pełnionej funkcji. Tym samym przykładowi przewodniczący komisji otrzymują dodatkowe 20 proc. uposażenia, ich zastępcy 15 proc., a przewodniczący stałych podkomisji - 10 procent.

Posłom przysługuje również ryczałt na prowadzenie biura w terenie w wysokości 12 tys. 150 zł brutto miesięcznie. Do tego dochodzą: bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji, miejskie prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego; - prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym.

Kolejnym przywilejem jest przysługujące zwolnienie z podatku od kwoty 27 tys. 360 zł w skali roku. Parlamentarzyści mogą jednocześnie skorzystać z kwoty wolnej przysługującej każdemu Polakowi, czyli tej wynoszącej 3 tys. 91 zł. Poselska kwota wolna od podatku wynosi tym samym ponad 30 tys. zł.

Istotnym jest również fakt, że posłom w okresie sprawowania mandatu poselskiego przysługuje uposażenie poselskie, wypłacane miesięcznie, także za niepełne miesiące sprawowania mandatu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. Technika głosowania (język polski migowy)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
mirko
rok temu
przed wejściem na mównice przysięga będę mówił prawdę mówienie nie prawdy zatajanie jest karane i tyle wystarczy
mirko
rok temu
trzeba zrobić referendum społeczne
Anka
4 lata temu
Tak być nie powinno dostają pobory za udział w komisji diety poselskie powinni płacić za wszystko sami a nie za darmo nazra się i z biura poselskiego kasę biora sobie bo sekretarka zarabnia u nich najniższa krajowa ale najczęściej siedzi rodzina wiec idzie to do jednego garnka
Szary suweren
5 lata temu
Zwykły obywatel nie ma przywilejów ,z pensji musi opłacić wszystko więc poseł też powinien wyżyć z pensji poselskiej
Neo
5 lata temu
Po co 460 posłów w tym kraju??? I do tego 100 senatorów. Spokojnie wystarczyłaby połowa z tego.