Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Wybory do Sejmu i Senatu 2019 odbywają się w niedzielę 13 października. Jak oddać głos w wyborach parlamentarnych? Ile jest kart do głosowania i jak postawić krzyżyk?

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00-21:00. W tym czasie obywatele uprawnieni do głosowania będą mogli oddać swój głos. Jak głosować?

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przed wyborami przygotowała spot, w którym tłumaczy krok po kroku jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019.

Po przyjściu do lokalu wyborczego zostaniesz poproszony o dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli jesteś w spisie wyborców dostaniesz dwie karty do głosowania. Ich odbiór obowiązkowo potwierdzasz podpisem w spisie wyborców.

Jak głosować? Na karcie

Każda karta powinna być ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu 2019 zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle.

Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może mieć też znak graficzny komitetu. Znajdź listę kandydatów, na których chcesz głosować. Postaw znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, wyłącznie na tej liście.

Jak głosować poprawnie w wyborach parlamentarnych 2019?

Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Jeżeli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nie ważny.

Jak głosować do Senatu?

Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu.

Znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować. Postaw znak "X" w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. Jeżeli postawisz znak "X" obok nazwiska więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nie ważny.

Informacje w jaki sposób oddać głos w wyborach parlamentarnych 2019 znajdują się na dole kart do głosowania. Zawsze też w razie wątpliwości można poprosić o pomoc członków obwodowej komisji wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory 2019, głosowanie, wybory parlamentarne 2019, gospodarka, wiadomości, polityka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2019

K.Proszę poprawić błąd w tekście: "nieważny" zamiast "nie ważny".

13-10-2019

ONADo redaktora: wyraz NIEWAŻNY piszemy ŁĄCZNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!11

13-10-2019

JuloJeżeli nie wiesz jak pisać „nieważny” czy „nie ważny” napisz „twój głos nie będzie ważny”. A w wolnej chwili przekartkuj zeszyty z podstawówki. Ja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)