Notowania

Ilu mamy samozatrudnionych, ilu Polaków pracuje za najniższą krajową? GUS podał dane za 2018 r.

Więcej osób na samozatrudnieniu, więcej emerytów na rynku pracy, za to mniej Polaków pracujących za najniższą pensję krajową. To wnioski GUS, który przyjrzał się polskiemu rynkowi pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kilka wyraźnych trendów z rynku pracy (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

1,5 mln Polaków w 2018 r. musiało zadowolić się minimalnym wynagrodzeniem - wynika z danych podanych przez GUS. Przypomnijmy, było to 2100 zł brutto miesięcznie. Porównując grudzień 2018 do tego samego miesiąca 2017 r., oznacza to spadek osób otrzymujących płacowe minimum o 3,7 proc. Najniższe pensje to niezmiennie domena handlu, przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i transportu, choć nie tylko. Często za najniższą krajową pracuje się w warsztatach samochodowych czy magazynach.

GUS spróbował też oszacować liczbę samozatrudnionych. Zdaniem urzędu, liczba osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy na koniec 2018 r. wyniosła ok. 1,3 mln. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o ok. 8,3 proc.

Ile zaś osób pracuje wyłącznie na umowy zlecenie lub o dzieło? GUS szacuje, że w ubiegłym roku było to 1,3 mln osób. Tu znów jest wzrost w porównaniu do 2017 r. - o ok. 8,3 proc.

Obejrzyj także: Rynek pracy w Polsce. W tych branżach brakuje pracowników

Pobieranie emerytury nie dla wszystkich jest równoznaczne z wycofaniem się z rynku pracy – wiadomo: pracując gromadzimy kapitał na wyższe świadczenia. Około milion osób, zdaniem GUS, mogło w 208 r. pobierać emerytury lub renty i jednocześnie być zatrudnionymi na etacie. Tu obserwowany jest wzrost o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzedzającym.

Polska staje się krajem, którego mieszkańcy pracują coraz krócej, coraz szybciej przechodzą na emeryturę i coraz dłużej pobierają (niskie) świadczenia.
Tych państwa nikt do pracy nie chce. Ekspert: "w Polsce dyskryminuje się pracowników 50+"

Natomiast liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe, a pracujących wyłącznie na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, określana jest na poziomie 0,4 mln i wobec 2017 r. jest wyższa o ok. 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, rynek pracy, pracownicy, samozatrudnieni, emeryci
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

!@#$%^&*Nikt kto pobiera emeryture nie powinien miec prawa do pracy zarobkowej-nawet we własnej firmie,ponieważ to My obywatele łozymy na jego … Czytaj całość

30-12-2019

Emeryt70 latZamiast rozważać zwolnienie emerytów od podatku, niezależnie od wysokości dochodu, lepiej zrobić kwotę wolną od podatku na poziomie 12 x (2236,84 PLN … Czytaj całość

30-12-2019

ciekawyCzy ktoś policzył ilu Polaków pracuje za najniższe wynagrodzenie plus reszta pod stolikiem?

Rozwiń komentarze (73)