Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ilu Polaków kupiło mieszkanie za gotówkę? Jest najnowszy raport

14
Podziel się:

Wyniki badania ankietowego NBP wskazują, że w 2023 r. około jedna trzecia nowych lokali była kupowana inwestycyjnie, ale nowe mieszkania bez kredytu kupują nie tylko inwestorzy - przekonuje portal rynekpierwotny.pl

Ilu Polaków kupiło mieszkanie za gotówkę? Jest najnowszy raport
Jedna trzecia nowych lokali była kupowana inwestycyjnie (głównie pod wynajem) (Adobe Stock, Radosaw)

Portal tłumsczy, że Narodowy Bank Polski w ramach swojego badania ankietowego dotarł do niemal jednej czwartej deweloperów budujących w Polsce bloki i apartamentowce. Deweloperzy z grupy dużych, średnich i małych firm byli pytani między innymi o sposób finansowania zakupu przez osoby nabywające nowe mieszkania w różnych celach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Mieszkania bez kredytu. Jest raport

"Informacje zebrane przez NBP sugerują, że w 2023 r. sytuacja zaczęła wracać do normy po kredytowym załamaniu z 2022 r. skutkującym również ponadprzeciętnym udziałem transakcji inwestycyjnych. Na poniższym wykresie widzimy między innymi, że względem 2022 r. spadł udział bezkredytowych transakcji związanych z zakupem nowego lokum na potrzeby własne lub członka rodziny (spadek z 35% do 27%). Udział transakcji na własne potrzeby z wkładem mniejszym niż 50% wyraźnie wzrósł (z 40% do 52%), ale nie wrócił jeszcze do poziomu 60% - 62% notowanego w latach 2019 - 2021" - analizuje dane Andrzej Prajsnar, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

"W przypadku nabywania nowych mieszkań pod wynajem, czyli drugiego najważniejszego celu ubiegłorocznych transakcji też widzimy pewną normalizację. Spadł bowiem (z 68% do 59%) udział zakupów nowych lokali, w przypadku których przyszły wynajmujący obywał się bez pomocy banku. Warto odnotować, że nawet w czasach lepszej dostępności kredytów (lata 2019 - 2021), odsetek zakupów "pod wynajem" z wkładem własnym do 50% nie przekroczył 24%.

Spadek podaży na rynku najmu mieszkań

Baza mieszkań na wynajem zanotowała w marcu pierwszy spadek od początku roku. Po obserwowanym od br. stopniowym odbudowywaniu się oferty, w ostatnich dniach kwartału na rynku widać było uszczuplenie liczby aktywnych ogłoszeń o 2 proc. mdm - podano w "Raporcie z rynku najmu".

Zaznaczono jednocześnie, że marzec zamknął się podażą na poziomie 26,6 tys. mieszkań, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o niemal 20 proc.

Według raportu Otodom, w marcu mniejszej bazie aktywnych ogłoszeń towarzyszył obserwowany zazwyczaj o tej porze spadek popytu. Jest on spowodowany cyklicznością rynku nieruchomości, który przeżywa sezonowe wahania. Pomimo że miniony miesiąc był dłuższy od lutego, to liczba wyszukiwań spadła o 4 proc. m/m i wyniosła 1,4 mln, jednak w porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie lokalami na wynajem jest wyższe o 8 proc.

Wskazano, że największe wzmocnienie popytu w ujęciu rocznym odnotowuje Łódź – tam liczba zapytań wzrosła o ponad 25 proc., dalej są Kraków i Katowice.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Ajjjjjjjj
3 tyg. temu
To już jest koniec , na oto dom przybywa ofert z dnia na dzień, ceny już się zatrzymały , reklam przybywa , ankieterzy wychwytują informację iformacje co ludzie myślą o tym, wszędzie linki i dni otwarte całych blokowisk i coraz to więcej słyszy się o wspaniałych ofertach w słonecznej Hiszpanii a wzrost demografii w Polsce kończy około 35-40 lat...obecni 25 latkowie to ludzie którzy spokojnie zaspokoją się odziedziczeniem.... no cóż ....mam nadzieję , że to j......pożądnie ... ale sami się o to prosili. Tyle w temacie.
Bert
4 tyg. temu
Państwo nie buduje konkurencyjnie mieszkań na wielką skalę to jest upadek struktury społecznej.
Odp
4 tyg. temu
Nie obchodzi mnie TO!
Anna
4 tyg. temu
Ile kupili gieroje z krainu404
Marksizm
4 tyg. temu
Trzeba zabrać gotówkę wszystko musi być kontrolowane pełna inwigilacja. Kiedyś lenin w swoim rządzie wymyślił zamiast ministrów komisarzy ludowych ,żeby nie naśladować zachodu . Teraz w UE są komisarze przypadek ?