Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Impact'20. Emilewicz przewiduje, że 2022 roku Polska wróci do sytuacji sprzed pandemii

9
Podziel się:

Mam nadzieję, że w 2022 roku wrócimy do sytuacji z końca 2019 - wierzy wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podczas kongresu Impact'20 Connected Edition wyraziła przekonanie, że przyszły rok będzie okresem znacznego przyspieszenia gospodarczego.

Impact'20. Emilewicz przewiduje, że 2022 roku Polska wróci do sytuacji sprzed pandemii
Impact'20 Connected Edition. Jadwiga Emilewicz podczas debaty na kongresie. (PAP, Tomasz Gzell)
bEKNgnsR

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zestawiła kwestię zdrowotną i gospodarczą. Wskazała, że w tej pierwszej kwestii wciąż nie mamy przełomowych informacji, dotyczących skutecznej terapii walki z koronawirsuem.

Zupełnie inaczej jest z gospodarką. Chociaż sytuacja wciąż jest nieprzewidywalna, to jednak widać odbicie gospodarcze po kryzysie związanym z tzw. lockdownem. Jednak by je utrzymać, konieczne będzie właściwe spożytkowanie środków unijnych na odbudowę gospodarki.

- Chcielibyśmy powiedzieć, że wrócimy do statusu quo z końca 2019 roku w 2022 roku, że ten przyszły rok powinien być rokiem zdecydowanego przyspieszenia - zapewniła wicepremier.

bEKNgnsT
Zobacz także: Zobacz: Umowy zlecenia to początek. Rząd może ozusować znacznie więcej

Emilewicz wskazała również na zmianę trendów, jaka zachodzi w światowym myśleniu o produkcji. Zamiast przenosić ją do "producentów świata" (przede wszystkim Chin), do głosu dochodzi koncepcja produkcji lokalnej, zlokalizowanej w bliskości rynków zbytu.

Minister rozwoju zwróciła też uwagę, że obecnie jednym z największych wyzwań rządu będzie cyfryzacja i digitalizacja administracji i gospodarki. Emilewicz wyraziła przekonanie, że w tym zakresie widać już duży skok dokonany w ostatnim czasie.

bEKNgnsZ

- Pewien obszar aktywności gospodarczej bardzo szybko przeszedł w domenę cyfrową. Bon turystyczny jest dostępny tylko w wersji cyfrowej - to nie było kwestionowane - zauważyła.

Dodała również, że proces cyfryzacji przyspieszył... bon turystyczny. Jak? Otóż kilkadziesiąt tysięcy najmniejszych podmiotów gospodarczych, które działają w sektorze turystycznym, po raz pierwszy zaczęły korzystać z bankowości elektronicznej.

W kwestii bankowości głos zabrał również prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Podkreślił on, że sektor bankowy w Polsce jest "wybitnie nowoczesny" i odgrywa dużą rolę w cyfryzacji usług. Jak? Dzięki m.in. wnioskom internetowym o wypłaty 500 plus.

bEKNgnta

Jagiełło stwierdził, że przed największymi bankami w Polsce dziś stoi jasny wybór: "cyfryzuj albo zgiń".

Natomiast Bartosz Ciołkowski z Mastercard przypomniał, że konsumenci znacznie przychylniej spojrzeli na płatności bezgotówkowe w trakcie tzw. lockdownu. Chociaż obecnie widać spadek liczby płatności elektronicznych, to jednak nadal ona utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed pandemią.

Ciołkowski widzi jednak drugą stronę medalu. Wskazał, że np. praca zdalna nie jest tak efektywna, jak na początku wszystkim się wydawało. Wyraził przekonanie, że "innowacje rodzą się w interakcji", a nie "na ekranie komputera".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKNgntu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
otico
rok temu
No i proszę mamy proroka - nikt nie wie, a Emilewicz wie. Tak więc jak chcecie coś wygrać w lotto to tylko jeden telefon i jesteście bogaci.
moimzdaniem
rok temu
jakim cudem przyszły rok ma być rokiem przyspieszenia skoro cały czas mamy zastój spowodowany COVIDEM co przekłada się na każdą działalność gospodarczą i życie każdego z nas - przyszły rok to totalne spowolnienie, wystarczy zobaczyć pustki w restauracjach czyli zero turystyki, imprez, totalnie zmieszona przez to konsumpcja czyli producenci zostaną z zapasami, czyli spadek zakupu surowców od rolników itd. itd.
Jadzia z pis
rok temu
Ble, ble, ble,ble, ble!
bEKNgntv
Polak
rok temu
Kiedy PiS przestanie rządzić,to może coś jeszcze zostanie do uratowania za naście lat.
emr
rok temu
Wierzy, no cóż niech wierzy