Sanna Marin jest jedną z najbardziej znanych polityczek młodego pokolenia. Była szefową rządu Finlandii w latach 2019-2023. Obejmując to stanowisko w 2019 roku, miała 34 lata i była najmłodszym premierem na świecie.
Szybko dała się poznać jako stanowcza i skuteczna, a rządziła krajem w czasie pandemii, a potem wojny w Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za czasów jej rządów Finlandia przyjęła wiele postępowych reform, w tym ambitne przepisy klimatyczne mające na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2035 r., reformę urlopów rodzinnych - płatny urlop dla obojga rodziców, a także reformy poprawiające opiekę zdrowotną, edukację i prawa człowieka.
"Nie możemy pozwolić, żeby Rosja wygrała"
Podczas kongresu w Poznaniu na początku dyskusji była premier Finlandii została zapytana o to, co się wydarzyło 15 maja. Tego dnia premier Słowacji Robert Fico został ciężko ranny w zamachu.
- To, co się stało wczoraj jest absolutnie przerażające. Wszyscy czujemy i dzielimy ból Słowaków. Życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia panu premierowi. Jeżeli patrzymy na to, co dzieje się na świecie, to widzimy, że porządek wartości jest podważany przez kraje autorytarne, czego przykładem jest wojna w Ukrainie - powiedziała Sanna Marin.
Czy wolny świat robi wystarczająca dużo dla Ukrainy? - zapytała prowadząca dyskusję Marta Poślad.
- Nie robimy wystarczającą dużo i nie robimy wystarczająco szybko. Oni potrzebują więcej ciężkiego uzbrojenia, systemu obrony przeciwlotniczej oraz amunicji. Ważna jest także kwestia pomocy finansowej. Pytanie, co się stanie z zamrożonymi aktywami rosyjskimi - mówiła Sanna Marin.
Rosja powinna ponieść duży koszt tego, co się stało, powinna zostać wycięta z międzynarodowej społeczności. Musimy pokazać, że nie opłaca się atakować suwerennych, niezależnych państw. Nie możemy sobie pozwolić na to jako Europejczycy, aby Rosja wygrała. Jeżeli Rosja wygra, czekają nas lata wojny. Potem będzie Mołdawia, Bałkany Zachodnie - oceniła była premier Finlandii.
Marin uważa, że Europa musi zrobić wszystko, aby w jak największym stopniu uniezależnić się od krajów autorytarnych.
- Musimy wzmocnić własne innowacje, musimy inwestować przede wszystkim w ludzi i w edukację. Tak będziemy mogli osiągnąć ten cel - przekonuje była premier Finlandii.
O biznesie w Poznaniu
Kongres Impact'24, to jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się w Poznaniu i dotyczy m.in. tematów gospodarczych i innowacji technologicznych. Bierze w nim udział ponad 6 tys. osób.
Przed dwa dni uczestnicy na dziewięciu scenach mogli słuchać w sumie 650 speakerów.
W tym roku w Poznaniu wystąpi jeszcze m.in. była pierwsza dama USA Michelle Obama.