Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Indeks PMI. Sektor usług mocny, a przemysł dołuje

0
Podziel się:

Podczas gdy problemy europejskiego przemysłu nie słabną, względnie mocno trzymają się usługi. Indeks PMI w strefie euro zyskał na wartości, przebijając nieznacznie prognozy ekonomistów.

Usług trzymają się mocniej niż przemysł.
Usług trzymają się mocniej niż przemysł. (flickr.com, paul rysz)

Środowe przedpołudnie na rynkach finansowych upływa na publikacji indeksów PMI. Wskaźnik obrazuje aktywność sektora usługowego w największych krajach (niestety Polska nie jest uwzględniana w badaniu). Na jego podstawie ekonomiści przewidują, co czeka branżę - rozwój czy recesja. Bdanie opiera się na ankiecie menedżerów kilku tysięcy firm.

Okazuje się, że w strefie euro nastroje w usługach się poprawiły. To cieszy w obliczu coraz szumniej zapowiadanego globalnego spowolnienia. Indeks PMI wzrósł z 52,9 do 53,6 pkt. Wspomniany już rozwój od recesji oddziela symbolicznie granica 50 pkt (im wyżej tym lepiej).

Wynik pozytywnie zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się poprawy, ale w nieco mniejszej skali. Progrnozowali 53,4 pkt.

Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

Oczywiście nie we wszystkich największych krajach Europy sytuacja wygląda tak samo. Progres widać m.in. w Niemczech (55,8 pkt), we Francji (52,9 pkt) i we Włoszech (50,5 pkt), ale u naszych zachodnich sąsiadów nastroje są zdecydowanie lepsze niż np. włoskiego biznesu, który balansuje na krawędzi 50 pkt.

Niepokoi rozwój sytuacji w sektorze usługowym Wielkiej Brytanii. Wartość indeksu PMI dla tego kraju spadła z 51 pkt do 50,2 pkt. Warto podkreślić, że ekonomiści spodziewali się lepszego wyniku niż miesiąc wcześniej, więc negatywne zaskoczenie jest tym większe.

Usługi nad kreską. Przemysł w dołku

Sektor usług w Europie broni się jeszcze przed globalnym spowolnieniem. Tego samego nie można powiedzieć o przemyśle, który ciągle dołuje. W poniedziałek poznaliśmy wyniki indeksów PMI z tego sektora i w strefie euro jest już wyraźnie poniżej 50 pkt - na poziomie 47,6 pkt.

"PMI dla przemysłu za czerwiec sugerują, że problemy europejskiego sektora przetwórczego nie słabną. Utrzymuje się przy tym rozstrzał pomiędzy poprawą kondycji producentów dóbr konsumpcyjnych i pogorszeniem koniunktury wśród producentów dóbr pośrednich. W ujęciu geograficznym nieznacznie poprawiła się sytuacja w głównych gospodarkach bloku (Niemcy i Francja), pogorszyła się natomiast w pozostałych" - czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP.

Dodają, że PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii spadł do 48 pkt (z 49,4 pkt), osiągając najniższy poziom od ponad 6 lat. Bezpośrednią przyczyną spadku indeksu nastrojów jest malejąca liczba nowych zamówień w warunkach podwyższonej niepewności dotyczącej brexitu oraz przyszłości globalnej gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)