Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja GUS w sierpniu. Ceny rosną w tempie prawie 3 procent

374
Podziel się:

W sierpniu ceny były średnio o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Inflacja utrzymała się na najwyższym poziomie w tym roku wbrew wcześniejszym szacunkom statystyków.

Praktyczny wymiar inflacji widzimy przy codziennych zakupach
Praktyczny wymiar inflacji widzimy przy codziennych zakupach (WP.PL)

Nie potwierdziły się wstępne wyliczenia mówiące o lekkim spadku inflacji do 2,8 proc. Podobnie jak w lipcu ceny wzrosły w skali roku o 2,9 proc.

Tym samym nie została przerwana passa ciągłego wzrostu inflacji w tym roku, choć mamy chwilową stabilizację. Do tej pory systematycznie podwyżki cen przyspieszały. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu inflacja wynosiła zaledwie 0,7 proc. Teraz jest czterokrotnie wyższa.

Wydaje się jednak, że powstrzymanie wzrostu inflacji może być tylko chwilowe. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że końcówka tego roku i początek przyszłego będzie ze znacznie wyższą inflacją. Eksperci mBanku sugerują, że w pierwszym kwartale 2020 może wynieść około 3,7 proc.

Zobacz także: Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"

Wszystko wskazuje więc, że inflacja może przebić górną granicę celu NBP. Bank centralny zgodnie ze swoją strategią powinien tak prowadzić politykę pieniężną w Polsce, by inflacja wynosiła około 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami od tej wartości o 1 pkt proc. w górę i w dół. Przeciwdziałać wzrostowi inflacji mogłaby podwyżka stóp procentowych, ale na razie na to się nie zapowiada.

Dla ekonomistów inflacja zbliżająca się do 3 proc. nie jest jeszcze niczym nadzwyczajnym, ale przeciętny Kowalski coraz mocniej odczuwa podwyżki na własnej kieszeni. Tym bardziej, że wiele kategorii produktów i usług drożeje znacznie mocniej niż średnia.

Od wielu miesięcy w centrum uwagi jest przede wszystkim żywność. W sierpniu była o 7,2 proc. droższa niż rok temu. Powyżej średniej rosną też ceny produktów i usług dotyczących zdrowia, edukacji. Znacznie więcej płacimy także za usługi w restauracjach i hotelach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(374)
aj
3 lata temu
to tylko średnia inflacja do tego wliczone są stałe ceny szyn kolejowych i lokomotyw tak naprawdę ceny podstawowych produktów to wzrost o ok 10-20%
Inflacja szal...
3 lata temu
Drożeje wszystko i to na potęgę. Nie można zwalać wszystkiego na suszę, bo to bzdura!!!!!!!!!! U nas na targowisku warzyw i owoców mnóstwo, a ceny bardzo wysokie, nawet o 50% wyższe niż w obiegłym roku. Są pieniądze na rynku, to jest okazja, żeby je wyciągnąć. To było do przewidzenia, tylko do czego to doprowadzi?????????????
kkk
3 lata temu
A gdzie jest tak tanio? U mnie w Małopolsce wszystko podrożało od 50% do 100% - żywność, usługi, artykuły przemysłowe. Niepracujący beneficjenci 500+ na flaszkę zawsze znajdą, ale co z resztą? Ja już nie chcę pracować na nierobów
wisus54
3 lata temu
Ale lokomotywy są tańsze.
elek
3 lata temu
Spoko, Jarek da.
...
Następna strona