Notowania

gus
13.09.2019 10:32

Inflacja GUS w sierpniu. Ceny rosną w tempie prawie 3 procent

W sierpniu ceny były średnio o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Inflacja utrzymała się na najwyższym poziomie w tym roku wbrew wcześniejszym szacunkom statystyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Praktyczny wymiar inflacji widzimy przy codziennych zakupach

Nie potwierdziły się wstępne wyliczenia mówiące o lekkim spadku inflacji do 2,8 proc. Podobnie jak w lipcu ceny wzrosły w skali roku o 2,9 proc.

Tym samym nie została przerwana passa ciągłego wzrostu inflacji w tym roku, choć mamy chwilową stabilizację. Do tej pory systematycznie podwyżki cen przyspieszały. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu inflacja wynosiła zaledwie 0,7 proc. Teraz jest czterokrotnie wyższa.

Wydaje się jednak, że powstrzymanie wzrostu inflacji może być tylko chwilowe. Ekonomiści zgodnie twierdzą, że końcówka tego roku i początek przyszłego będzie ze znacznie wyższą inflacją. Eksperci mBanku sugerują, że w pierwszym kwartale 2020 może wynieść około 3,7 proc.

Ekspert: "Ludzie zobaczą, że pieniądze, które dostają do jednej kieszeni, wypływają z drugiej. Przez inflację"

Wszystko wskazuje więc, że inflacja może przebić górną granicę celu NBP. Bank centralny zgodnie ze swoją strategią powinien tak prowadzić politykę pieniężną w Polsce, by inflacja wynosiła około 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami od tej wartości o 1 pkt proc. w górę i w dół. Przeciwdziałać wzrostowi inflacji mogłaby podwyżka stóp procentowych, ale na razie na to się nie zapowiada.

Dla ekonomistów inflacja zbliżająca się do 3 proc. nie jest jeszcze niczym nadzwyczajnym, ale przeciętny Kowalski coraz mocniej odczuwa podwyżki na własnej kieszeni. Tym bardziej, że wiele kategorii produktów i usług drożeje znacznie mocniej niż średnia.

Od wielu miesięcy w centrum uwagi jest przede wszystkim żywność. W sierpniu była o 7,2 proc. droższa niż rok temu. Powyżej średniej rosną też ceny produktów i usług dotyczących zdrowia, edukacji. Znacznie więcej płacimy także za usługi w restauracjach i hotelach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, inflacja, ceny, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2019

Na PIS!!!Wszyscy głosujemy na PIS!!! Nie chcemy w Polsce prorosyjskiej opozycji.

13-09-2019

Ale jaja3% hehehehehehe to chyba tylko ci z GUSu kupują tak tanio :))))

13-09-2019

PiotrPodrożały znacząco tylko warzywa z powodu suszy. Reszta towarów to lekkie podwyżki, stabilizacja albo nawet spadki jak masło, jajka, paliwa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (374)