Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpp
11.09.2019 14:15

Stopy procentowe w Polsce. Decyzja RPP - bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 54 miesięcy, ale presja na podwyżkę narasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP. (Fot: Witold Rozbicki/REPORTER)

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Bankierzy nie zdecydowali się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek stóp procentowych oznacza, że raty kredytów w bankach komercyjnych powinny pozostać niskie. Jednocześnie oszczędzający na lokatach też nie mogą liczyć na większe odsetki.

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,48 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,54 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,77 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,67 proc.

Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Sama decyzja nie jest niespodzianką. Żaden z ekonomistów nie oczekiwał zmian w stopach procentowych. Nie oznacza to jednak, że posiedzenie RPP minie bez echa. Obserwatorzy rynkowi z niecierpliwością czekają na zaplanowaną na godzinę 16:00 konferencję prasową. Na niej poznamy komentarz do decyzji i zapowiedzi kolejnych działań banku.

Od dawna trwają spekulacje na temat terminu pierwszej podwyżki oprocentowania. Dotychczas NBP był bardzo ostrożny i deklarował, że nie stanie się to w tym roku, a i podniesienie oprocentowania w przyszłym roku stało pod dużym znakiem zapytania. Z miesiąca na miesiąc rośnie jednak presja związana z coraz wyższą inflacją. W czerwcu przekroczyła 2,5 proc. (cel NBP) pierwszy raz od 2012 roku.

W kierunku dalszego wzrostu cen będą oddziaływać obietnice wyborcze, jakie składane są przez partie polityczne z PiS-em na czele. Mowa m.in. o zaskakującej zapowiedzi skokowego podniesienia płacy minimalnej, które według ekonomistów musi skończyć się jeszcze wyższą inflacją. Jest szansa, że do kwestii płacy minimalnej odniesie się RPP.

Warto dodać, że na ostatnim posiedzeniu przed miesiącem dwóch bankierów z RPP głosowało za podwyżką stóp procentowych już teraz. To zdecydowanie za mało, by przeforsować wyższe stawki, ale to pierwsze oznaki przyszłych zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rpp, stopy procentowe, nbp, kredyty, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

mikiJak długo jeszcze RPP będzie blokowała podwyżkę stóp procentowych okradając Polaków z ich oszczędności;

11-09-2019

la2010Niskie stopy procentowe w połączeniu z inflacją, sprawiają, że Polacy są okradani na potęgę. Oprocentowanie w bankach, jest na poziomie 0.5% a … Czytaj całość

12-09-2019

BbhhLudzie musimy zatrzymać to szaleństwo! Naprawdę chcecie tego co się stanie po zrealizowaniu obietnic PiSu ? Idziemy w kierunku Wenezueli

Rozwiń komentarze (146)