Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe w Polsce. Decyzja RPP - bez zmian

146
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Na rekordowo niskim poziomie utrzymują się od 54 miesięcy, ale presja na podwyżkę narasta.

Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP.
Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP. (East News, Witold Rozbicki/REPORTER)

Dobiegło końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Bankierzy nie zdecydowali się na zmianę stawek oprocentowania. Główna stopa procentowa pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.

Utrzymanie dotychczasowych stawek stóp procentowych oznacza, że raty kredytów w bankach komercyjnych powinny pozostać niskie. Jednocześnie oszczędzający na lokatach też nie mogą liczyć na większe odsetki.

Według najnowszych statystyk NBP, na depozytach bieżących w bankach można zarobić średnio zaledwie 0,48 proc. Ogółem depozyty, w tym lokaty, są oprocentowane przeciętnie na 1,54 proc. Pożyczenie pieniędzy w kredycie konsumpcyjnym to roczny koszt rzędu 7,77 proc. Przy kredycie mieszkaniowym jest to 3,67 proc.

Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Sama decyzja nie jest niespodzianką. Żaden z ekonomistów nie oczekiwał zmian w stopach procentowych. Nie oznacza to jednak, że posiedzenie RPP minie bez echa. Obserwatorzy rynkowi z niecierpliwością czekają na zaplanowaną na godzinę 16:00 konferencję prasową. Na niej poznamy komentarz do decyzji i zapowiedzi kolejnych działań banku.

Od dawna trwają spekulacje na temat terminu pierwszej podwyżki oprocentowania. Dotychczas NBP był bardzo ostrożny i deklarował, że nie stanie się to w tym roku, a i podniesienie oprocentowania w przyszłym roku stało pod dużym znakiem zapytania. Z miesiąca na miesiąc rośnie jednak presja związana z coraz wyższą inflacją. W czerwcu przekroczyła 2,5 proc. (cel NBP) pierwszy raz od 2012 roku.

W kierunku dalszego wzrostu cen będą oddziaływać obietnice wyborcze, jakie składane są przez partie polityczne z PiS-em na czele. Mowa m.in. o zaskakującej zapowiedzi skokowego podniesienia płacy minimalnej, które według ekonomistów musi skończyć się jeszcze wyższą inflacją. Jest szansa, że do kwestii płacy minimalnej odniesie się RPP.

Warto dodać, że na ostatnim posiedzeniu przed miesiącem dwóch bankierów z RPP głosowało za podwyżką stóp procentowych już teraz. To zdecydowanie za mało, by przeforsować wyższe stawki, ale to pierwsze oznaki przyszłych zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
123 reallnieb...
3 lata temu
Po raz pierwszy hossa w Polsce od 2015 czyli sprowadzenia stóp procentowych do poziomu 1,5%!!!!! Podwyższyć stopy procentowe posiadaczom depozytów, bo oni bez ryzyka chcą zgarniać od pseudo oszczędności SWOICH wysokie odsetki!!! No i dlaczego jest taki bum w gospodarce, produkcja, produkcja - brak rąk do pracy!!!!! I na wszystko STARCZA znaczy 500+ na pierwsze dziecko. Pamiętamy, zamykanie zakładów w dobie tzw schładzania gospodarki przez balcera, depozyt do banku na 25% i na Kanary lub do Egiptu na wczasy. A że ludzie bez pracy, niema spływu podatków kto by się przejmował, grunt że pracownik grzeczny, po rękach całuje w podziękowaniu za pracę za 500 pincet zeta, bo następni czekają. A po 01 stycznia MF ogłasza współczynnik DEFLACJA, co tam grunt, że skapitalizowano odsetki i jazda na KANARY, BALI i wreszcie Egip pod słońcem w styczniu!
NIGDY WIĘCEJ ...
3 lata temu
TOW.GLAPIŃSKI Z FERAJNĄ ZRUJNUJE ZŁOTÓWKĘ, A NIE PODNIESIE STÓP PROCENTOWYCH. POSIADACZE LOKAT FINANSUJĄ 500+ I INNE+++, ALE TO NIC NIE ZMIENI, BO NBP ZABRAŁ 30% OSZCZĘDNOŚCI NA +++ I FANABERIE PIS-U I DALSZE ROZKRADANIE PAŃSTWA.
50 000+
3 lata temu
Gdzie pixi i dixi????
bociek
3 lata temu
na zdjęciu to chyba wagina bardzo starej kobiety a nie chłopa.
inflantion
3 lata temu
Podwyżka stóp procentowych jest nieuchronna.
...
Następna strona