Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja jest "dyżurną wymówką". "Podnoszą ceny i sprawdzają próg bólu"

- Przedsiębiorcy podnoszą ceny za produkty i usługi, tłumacząc to inflacją. To się już dzieje – mówił w programie "Newsroom" WP Maciej Samcik, założyciel bloga subiektywnieofinansach.pl. – Jak chodzimy do sklepów, widzimy to, co się dzieje z cenami towarów i pytamy sprzedawców, dlaczego jest tak drogo, to inflacja jest dyżurną wymówką. Inflacją się dziś tłumaczy wszystko. Dowolną podwyżkę można pod to podciągnąć. To jeden z bardzo szkodliwych skutków wysokiej inflacji. Ona się w ten sposób sama napędza. My widzimy, że ona jest, ale nie potrafimy ocenić, na ile podwyżka jest sprawiedliwa i wynika ze wzrostu kosztów przedsiębiorcy, a na ile jest de facto podniesieniem marży. 15 proc. inflacji to wymarzony czas dla wszystkich, którzy chcą sobie podnieść marże. Właściciele firm sprawdzają próg bólu. Podnoszą cenę o 20 zł, jeśli widzą, że jakoś to przełknęliśmy, za tydzień jest kolejna podwyżka. My jako konsumenci musimy być na to odporni, musimy patrzeć, jak ceny...
rozwiń
0
0
142
Podziel się
Komentarze (142)
zobacz więcej komentarzy (142)
KOMENTARZE
(142)
Piekarz
miesiąc temu
Prowadzę mały sklep ok 300000 obrotu miesięcznie. Średnia marża ok 18%. 8miu pracowników. Prąd ok 36000 rocznie. Różnych kosztów jakieś jakieś 15000 miesięcznie (leasingi urządzeń, naprawy, koszty fiskalne, serwis wag kas fiskalnych itp.) Wstyd mi, że mam drogo a jednocześnie pracownikom nie mogę podnieść pensji. Zamknąłbym, ale pracownicy to kobiety 50 plus nie znajdą łatwo pracy. Sklep jest na małym plusie na koniec roku bo święta wzrastają obroty.
Ekonomista
miesiąc temu
To prawda. Zauważyłem to w pierwszym kwartale roku. Przedsiębiorcy podnosili ceny o 30-50% tłumacząc to inflacja, której jeszcze wtedy tak dużej nie było. Podwyżek energii też. Po prostu nie kupuje u takich, chyba że w ostateczności.
Gosciu
miesiąc temu
Kto pisze takie bzdury, znowu przerzucanie wszelkiej odpowiedzialności za wszytko na sektor prywatny i ludzi przedsiębiorczych na tych złych kapitalistów co nie chcą dopłacać do interesu... Wszystkie nośniki energii podrożały i to kilkukrotnie, ordynację podatkowe zmieniają się kilka razy w roku i to jeszcze nie koniec podwyżek... Zaraz będziemy płacić za prąd 2zl/ kWh bo nawet tego ten kraj nie potrafił przez te lata zabezpieczyć...
Nicko888
miesiąc temu
Czy przedsiębiorca podnoszący marże to nieuczciwy przedsiębiorca? Przecież to jest zgodne z prawem dziwny ten bloger
ekonom
2 miesiące temu
Ja zacząłem robić zakupy spożywcze jak za komuny. Omijam jogurty, gotowizny, sałatki, serki, na raz wedliny po 5 plastrów za 50 pln kg. Mleko, jaja, biały ser, pomidor, ogórek chleb i jest śniadanko. Bez zagenstników i wypełniaczy cukrowych. Zdrowo i taniej.
...
Następna strona