Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Inflacja najwyższa od prawie siedmiu lat. Ceny żywności oszalały

342
Podziel się:

Wydatki na jedzenie coraz bardziej obciążają nasze portfele. To ceny żywności łącznie z paliwami napędzają inflację. Wzrost w czerwcu był najwyższy od sześciu i pół roku.

Nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności rosną
Nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej. Ceny żywności rosną (Money.pl)

Inflacja wzrosła w czerwcu o 2,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał GUS, potwierdzając tym samym wstępne dane sprzed dwóch tygodni. Tak szybko w ujęciu rocznym ceny nie rosły od listopada 2012 roku.

Przez długi czas roczny wzrost cen nie przekraczał 2 proc. Od lutego ubiegłego roku inflacja trzymała się tej granicy, a przebita została dopiero w kwietniu.

Zobacz także: Co dalej z cenami prądu?

Gwoli wyjaśnienia, obecny wskaźnik inflacji to nie jest wina wzrostów w czerwcu. W tym miesiącu ceny poszły co prawda w górę, ale o zaledwie 0,3 proc. w porównaniu z majem. Cało zło stało się w kwietniu, kiedy w ciągu zaledwie jednego miesiąca ceny poszły w górę o aż 1,1 proc. Tak mocnego wzrostu w skali jednego tylko miesiąca nie było od stycznia 2011 roku.

Ekonomiści liczyli na mniej

Skala podwyżek w czerwcu zaskoczyła ekonomistów. Dwa tygodnie temu, gdy ogłaszane były dane wstępne, spodziewali się wzrostu na poziomie 2,4 proc., tak samo jak w maju. Najwyraźniej oczekiwali odreagowania w dół cen warzyw i mięsa wieprzowego po złym kwietniu.

Na 2,6 proc. jednak może się nie skończyć. Eksperci prognozują systematyczne przyśpieszanie wzrostu cen.

2,6 proc. to tylko średnia. Najbardziej na taki wynik wpłynęły ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Ich wzrost w czerwcu wyniósł 5,7 proc. rok do roku. Z warzywami (+27,3 proc. rok do roku), pieczywem (+9,8 proc.) i mięsem (+6 proc.) na czele. Marnym pocieszeniem jest spadek cen owoców (-4,3 proc. rok do roku) - rok temu przymrozki przetrzebiły zbiory, w tym roku było lepiej.

Mocno rosły też ceny paliw. Roczna podwyżka to około 3 proc. Z czego gaz zdrożał o aż 3,7 proc.

Nie oszczędzały naszych portfeli samorządy. O aż 20 proc. rok do roku poszły w górę ceny wywozu śmieci, z czego 1,3 proc. w samym tylko czerwcu. O 2,3 proc. droższa jest też woda. O 4,5 proc. zdrożał gaz - tu akurat PGNiG musi sobie odrobić straty na droższym gazie sprowadzanym z innych kierunków niż Rosja.

Cen nie trzymali też w ryzach restauratorzy i hotelarze. Najwyraźniej wyczuli, że Polaków bardziej stać na wypoczynek, a poza tym spodziewają się pewnie wiekszych wizyt z zagranicy, bo ceny turystyczne zdrożały o 4,1 proc.

Groźne stopy

Zwyżka inflacji w porównaniu z majem oznacza, że pierwszy raz od 2012 roku przekroczony został cel NBP (2,5 proc. rdr). Bankierzy mają za zadanie utrzymywanie stabilnego poziomu cen w długim okresie czasu. Gdyby ceny dalej szły w górę, Rada Polityki Pieniężnej może rozważyć podwyżkę stóp procentowych. A to byłaby bardzo zła wiadomość dla spłacających kredyty.

Dotychczasowe stopy procentowe są rekordowo niskie w historii, więc Polacy chętnie sięgali po finansowanie bankowe. Podwyżka stóp będzie oznaczała ubytek w domowych finansach, bo raty wzrosną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(342)
Pamiętam i wi...
3 lata temu
To już mamy rok 1972-77 też tak było a i będą lata 1980-94 tylko z tą różnicą że towary będą w sklepach a za przyszłe milioni zł bardzo mało sie da kupić tylko tyle ze bez kolejek pod warunkiem ze granice będą otwarte.
Franek1211
3 lata temu
cebula, kapusta,marchew czyli warzywa biednych wzrost o ponad 200 procent.
Putin
3 lata temu
Należało się tego spodziewać, przecież to "dobra zmiana" i w końcu 500+ czy inne dodatki muszą mieć swoje źródło
Wpisz Du
3 lata temu
Likwidacja działalności?Prosze 500zl za zamknięcie kasy fiskalnej! Rocznie tysiące firm małych plajtuje ,jest na 500+ jak znalaz! Złodzieje!
dziadów z nas...
3 lata temu
Drożdżówki w jednym sklepie to 3 raz zdrożały w tym roku, a przecież dopiero mamy lipiec. Od nowego roku pewnie znowu zdrożeją bo przecież po wyborach pis już nie będzie dopłacał do energii...
...
Następna strona