Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
28.06.2019 10:05

Inflacja w czerwcu. Ceny rosną coraz szybciej

W czerwcu ceny były średnio o 0,3 proc. wyższe niż w maju i o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika ze wstępnych wyliczeń GUS. To oznacza większy wzrost inflacji niż prognozowali ekonomiści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe. (Fot: Jeronimo Martins Polska S.A.)

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,6 proc. w porównaniu z czerwcem 2018. Inflacja jest więc na coraz wyższym poziomie. Przez długi czas nie przekraczała 2 proc. Stało się to dopiero w kwietniu. Na przełomie roku była o połowę mniejsza.

Skala podwyżek cen zaskoczyła ekonomistów. Spodziewali się zwyżki na poziomie 2,4 proc., a więc tym samym co w maju. Na tym jednak może się nie skończyć. Eksperci prognozują systematyczne przyspieszanie inflacji.

Co dalej z cenami prądu?

Stopniowemu wzrostowi cen sprzyjają wciąż szybko rosnące koszty płacowe, wysoka dynamika konsumpcji i narastające oczekiwania inflacyjne.

Oczywiście 2,6 proc. to tylko średnia. W zależności od rodzaju towaru podwyżki bywają nieco niższe, ale też tak jak w przypadku żywności - znacznie większe. Żywność i napoje bezalkoholowe w czerwcu były o 5,7 proc. droższe niż rok wcześniej. Powyżej średniej są też paliwa. Roczna podwyżka to około 3,1 proc.

Jak podkreśla GUS, piątkowa publikacja ma charakter wstępny i statystyki dotyczące inflacji w czerwcu mogą się jeszcze zmienić. Ostateczne dane będą znane dopiero za około dwa tygodnie. Wtedy też dowiemy się, jak zmieniły się ceny poszczególnych towarów i usług.

Zwyżka inflacji w porównaniu z majem oznacza, że pierwszy raz od 2012 roku przekroczony został cel NBP. Bankierzy mają za zadanie utrzymywanie stabilnego poziomu cen w długim okresie czasu. Za najbardziej optymalną z perspektywy rozwoju gospodarczego przyjmuje się inflację na poziomie 2,5 proc., z akceptowanym odchyleniem na poziomie +/- 1 pkt proc.

(GUS)
(Fot: GUS)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, ceny, podwyżki, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2019

gorszy sortObywatele ,ceny rosną czyja to wina --TO WINA PISOWCÓW !!!! otrząśnijcie się. Za PZPR umieliście palić KOMITETY a teraz tchórzycie ,nawet nie … Czytaj całość

28-06-2019

łepskiInflacja niech rośnie, to zdrowy objaw, o ile szybciej rosną pensje....

28-06-2019

mikia niby jak ma się skończyć pompowanie gotówki w rynek, bez jej ekwiwalentu choćby w postaci pracy? wesoło to dopiero będzie - i wtedy mądry po … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)