Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Inflacja uderza w Kanał Sueski. Droższa droga towarów do Europy

9
Podziel się:

Opłaty za tranzyt Kanałem Sueskim wzrosną o kilkanaście procent. Jest to jeden z najważniejszych węzłów handlowych na świecie. Przepływa nim około ok. 10 proc. towarów transportowanych na świecie drogą morską. Nowe taryfy będą obowiązywać od stycznia 2023 roku.

Inflacja uderza w Kanał Sueski. Droższa droga towarów do Europy
Kanał Sueski jest jednym z głównych kanałów handlowych na świecie (Getty Images, Camille Delbos/Art in All of Us)

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi opłaty za tranzyt. Przewodniczący i dyrektor zarządzający SCA admirał Osama Rabie ogłosił w sobotę zwiększenie opłat tranzytowych dla wszystkich rodzajów statków o 15 proc. i o 10 proc. dla masowców i statków wycieczkowych od początku stycznia 2023 r.Admirał stwierdził, że podwyżka jest nieunikniona i konieczna w świetle obecnej globalnej inflacji, która osiągnęła ponad 8 proc., co przekłada się na wzrost kosztów operacyjnych i kosztów usług nawigacyjnych świadczonych na Kanale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd wpadł na dobry pomysł z prądem. "Zachęca do oszczędzania"

Podkreślił również, że SCA przyjmuje szereg mechanizmów, których jedynym celem jest dostosowanie polityki cenowej do zmian na rynku transportu morskiego oraz zapewnienie, że Kanał pozostanie najbardziej wydajną i najmniej kosztowną trasą w porównaniu z trasami alternatywnymi.

Problemy Kanału Sueskiego

Kanał Sueski oddzielający Afrykę od Półwyspu Synaj jest jedną z najważniejszych dróg wodnych świata. Przepływa tędy ok. 10 proc. towarów transportowanych na świecie drogą morską. W ubiegłym roku został zablokowany przez kontenerowiec. Statek Ever Given blokował kanał przez 6 dni. Do podobnego zdarzenia, ale o mniejszej skali doszło na początku września.

Pływający pod banderą Singapuru tankowiec Affinity V utknął na wąskim odcinku Kanału Sueskiego, blokując ten strategiczny szlak wodny. Po kilku godzinach holownikom udało się go ustawić we właściwej pozycji — poinformował zarząd Kanału

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Kama
rok temu
Inflacja jest straszna i bardzo mocno odczuwalna. Cieszę się, że jako protetyk słuchu po Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, mogłam sobie pozwolić na wyjazd za granice dzięki europass.
Polak
2 lata temu
To ceny towarów pójdą 10%
bogu
2 lata temu
Może dla poprawy sytuacji należy dopuścić do orzekania zawieszonych sędziów?
Widocznie
2 lata temu
woda w kanale zdrożała :-) Są monopolistami to korzystają z okazji i nic więcej.
Waldek 14l
2 lata temu
Ogólnie to dobra wiadomość jest, bo towary z Chin będą mniej atrakcyjne w Europie.