Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Inflacja w lipcu. Absolutny rekord dekady. Problem z drożyzną coraz większy

147
Podziel się:

Ceny w lipcu były średnio o 5 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że tempo wzrostu cen jest najszybsze od maja 2011 roku. Prognozy ekonomistów-pesymistów zaczynają się spełniać.

Inflacja w lipcu. Absolutny rekord dekady. Problem z drożyzną coraz większy
Inflacja w lipcu. GUS podał najnowsze dane. (money.pl, Rafał Parczewski)
bECsLTAR

Lipcowy wstępny odczyt inflacji zaskoczył wszystkich. Po tym, jak w czerwcu inflacja nieco odpuściła i spadła do 4,4 proc., w lipcu wyniosła już 5 proc. w skali roku. To znacznie więcej, niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się 4,7 proc.

Wzrost cen o 5 proc. w skali roku widzieliśmy ostatnio w maju 2011 roku, a więc dekadę temu. Kiedy inflacja była wyższa niż 5 proc.?

"W poszukiwaniu wyższych odczytów należy bardziej zanurzyć się w historię i sięgnąć do 2001 roku. Ewentualnie można poczekać na kolejne miesiące, bo 5 proc. nie wyznacza maksymalnej inflacji w tym roku" - napisali ekonomiści mBanku.

bECsLTAT
Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Publikacja GUS to wstępny odczyt. Dokładniejsze dane - co i o ile zdrożało poznamy za dwa tygodnie. Trzeba też pamiętać, że wynik 5 proc. odnosi się do średniego wzrostu cen, który dla poszczególnych kategorii towarów i usług mógł być znacznie większy lub mniejszy.

bECsLTAZ

Jak wstępnie szacuje GUS, żywność drożała w lipcu średnio o 3,1 proc. w skali roku, energia o 5,3 proc., a paliwa a o 30 proc.

Od kwietnia inflacja w Polsce utrzymuje się powyżej 4 proc. Część ekonomistów prognozowała, że jeszcze w tym roku zobaczymy odczyt 5 proc. lub wyższy. Jednak po danych z czerwca, kiedy wzrost cen nieco wyhamował, szanse na to nieco zmalały. Dane za lipiec są więc sporym zaskoczeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsLTBu
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
Zbigniew
3 tyg. temu
Od kwietnia inflacja w Polsce utrzymuje się powyżej 4 proc. A od kiedy rządzą to już przeszło 100%. Mam w głębokim zadzie losy dojnej zmiany. To nie ona jest problemem, de..le zawsze były są i będą. Wybrała ją demokracja w rękach aroganckiego, kiepsko wyedukowanego suwerena. Skłonnego uwierzyć w płaską ziemię zamach, zamiast w prawo, postęp i rozsądek. Knajackiego i przaśnego o niskim poczuciu estetyki, kłapiącego uszami na myśl o tanim cwaniactwie. Z takim suwerenem była i będzie brudna pała. Winni byli wszyscy. Turcy, Szwedzi, Prusy, Rosja i Austro-Węgry, Niemcy, ZSSR wreszcie Tusk, Wałesa i kij wie kto jeszcze zostanie naszym wrogiem. Byle nie jarmarczny suweren, gwóźdź do trumny naszej godnej przyszłości. Wybieracie Podłość i Skundlenie, zamiast Prawości i Sprawiedliwości. Średniowiecze, zamiast nowoczesności. Dyktaturę zamiast demokracji. Nieudacznika zamiast Prezydenta. Kłamstwa Piso-TV zamiast wolnych mediów. Niszczenie prokuratorów i sędziów, TK- zamieniony w Trybunał Kucharki, KRS- pisowski. Awansowanie małych, podłych i kłamliwych ignorantów zamiast ludzi światłych i kompetentnych. Skłócenie z Unią Europejską, zamiast twórczej zgody. Marsz w kierunku standardów Białorusi i Rosji, zamiast standardów demokracji zachodnich. Próby niszczenia wolnych mediów, zamiast ich wzmacniania jako gwaranta demokracji. Jeszcze nie jest za późno.
ddd
2 miesiące temu
pis podaje 5 procent a realna to z 40procent. Od stycznia po Nowym Wale będzie z 80%
dwa wyjścia
2 miesiące temu
A Glapa gada że nie ma na inflację wpływu, albo udaje głupa i specjalnie podtrzymuje inflację albo rzeczywiście jest głupcem i nie wie co robić
bECsLTBv
Kucharz
2 miesiące temu
Ludzie jedzcie cukier popijając mlekiem. Mateuszek Kłamczuszek powiedział że to staniało.Jak przegryziecie jeszcze łyżką mąki i wystawiacie brzuch na słońce to może ciasto w środku wyrośnie. Brzuchy Polakom urosną w kraju Pisodobrobytu i Dojną Zmiana odtrrąbi kolejny sukces.
Hdhd
2 miesiące temu
Mateusz mówi że to nic, stać go.
...
Następna strona