Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Inflacja w Polsce galopuje. Prezes Pekao: "Pozytywna wiadomość"

232
Podziel się:

Inflacja w Polsce się nie zatrzymuje, drożyznę coraz mocniej odczuwamy w trakcie codziennych zakupów. Zdaniem Leszka Skiby, prezesa Banku Pekao, istnieje też druga strona medalu. Stwierdził, że wysoka inflacja oznacza "ożywienie na rynku pracy, na rynku surowcowym".

Inflacja w Polsce galopuje. Prezes Pekao: "Pozytywna wiadomość"
Drożyzna w Polsce nie odpuszcza. Prezes Pekao Leszek Skiba (na zdjęciu) wskazuje na drugą stronę medalu (Pekao, DS)

Inflacja szaleje nad Wisłą. W sierpniu była ona na poziomie 5,4 proc. - najwyższym od 20 lat. Jej wysokość zaskoczyła nawet ekonomistów, którzy spodziewali się, że wskaźnik drożyzny w ostatnim miesiącu wakacji wyniesie 5,2 proc.

Drożyzna w Polsce. Prezes Pekao mówi o drugiej stronie

Podwyżkę cen dostrzega też prezes Banku Pekao. Leszek Skiba w rozmowie z wnp.pl zwrócił jednak uwagę, że cała ta sytuacja ma dwie strony medalu.

- Na to, co dzieje się z cenami, można patrzeć z dwóch stron. Po pierwsze - ożywienie na rynku pracy, na rynku surowcowym zazwyczaj jest oznaką powrotu dobrej koniunktury i gospodarczego optymizmu. Z drugiej strony jest ta negatywna strona, czyli pytanie o konkurencyjność, o efektywność, o to, czy te ceny są trwałe, czy przejściowe - wyłumaczył szef banku w rozmowie z portalem.

Zobacz także: Polska będzie drugą Grecją? Balcerowicz wskazuje sygnały ostrzegawcze

Wtóruje tym samym wiceministrowi finansów Piotrowi Patkowskiemu, którego wzrost cen nie martwił. W rozmowie z Polskim Radiem 24 stwierdził, że wyższa inflacja oznacza wyższy wzrost gospodarczy.

- Podwyższona inflacja zawsze pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy. A ponieważ mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, to towarzyszy temu inflacja - tłumaczył wiceminister na antenie rozgłośni.

Swój konkretny plan na przezwyciężenie inflacji przedstawił Mateusz Morawiecki. Premier liczy, że rosnące pensje Polaków wyprzedzą wzrost inflacji.

Kim jest Leszek Skiba?

Leszek Skiba przez kilka lat pracował w resorcie finansów. Wiceministrem był od 2015 roku, aż do kwietnia 2020 roku, kiedy to niespodziewanie przejął stery w Banku Pekao. Kulisy tej nominacji opisywaliśmy szczegółowo w money.pl.

Oprócz powyższych Leszek Skiba pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pracował też w Narodowym Banku Polskim. Był też ekspertem Instytutu Sobieskiego. Skiba jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(232)
IIsort
11 miesięcy temu
Prezes jest tylko jeden,to kulson z nowogrodzkiej, przyczyna całych nieszczęść w Polsce.Ten to tylko jego ze zgrai jego sługusów,który robi kasę na biedzie Polaków!
Wyjaśniamy
2 lata temu
Inflacja w Polsce galopuje, pozytywna wiadomość jest taka .... że Glapiński ma raka.
Mateusz
2 lata temu
Inflacja wypływa głównie z rynku nieruchomości. Wyzsze ceny- wyższe kredyty-więcej pieniądza w systemie. Podczas covidu mieliśmy do czynienia z niespotykanym wpuszczeniem "pustego" pieniądza do gospodarki, pod płaszczykiem wszystkich tarcz kryzysowych. Podwyższenie stóp procentowych moźe chwilowo spowolnić wzrost inflacji, jednak przez najbliższe lata będziemy mieć do czynienia z ogromną presją cenową. Inwestycja w surowce i metale szlachetna to chyba najlepsza z ogólnie dostepnych form inwestycji na najblizśze lata, obecnie są najtansze w porównaniu do bazy monetarnej i rynku akcji. Nie ma co panikować tylko korzystać z możliwości jakie dają nam obecne czasy.
prawda
2 lata temu
Wzrost papierowy. Realnie zjada go inflacja -to jaki to wzrost??
Koniec żartów
2 lata temu
Co za brednie, cieszy się bo wyższe ceny to więcej kasy z podatków na patologię. Zróbmy sondaż niech głosują budujący teraz domy, kto za myślący łapki w górę, wyborcy pisu wiadomo na czerwono
...
Następna strona