Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
13.11.2008 14:19

Droższe mieszkania, tańszy transport

Wzrosły opłaty za wodę, kanalizację i energię. Staniały samochody i paliwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 0,4 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,2 procent, podał Główny Urząd Statystyczny.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie agencji ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł średnio 4,14 procent rocznie.

Prognozy oscylowały między 3,9 procent a 4,3 procent. Natomiast resort finansów szacował sierpniowy poziom wskaźnika CPI na 4,2 procent.

W październiku największy wzrost odnotowano w kategorii _ użytkowanie mieszkania i nośniki energii _ - o 10,7 procent rocznie (w tym _ nośniki energii _ - 12,7 procent), mieszkanie (8,8 procent) oraz _ napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe _ (7,5 procent), jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

_ Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku o 0,9 procent. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,2 procent, w tym za najem mieszkania należało zapłacić o 0,6 procent więcej niż we wrześniu br. Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę (o 0,5 procent), a także usługi kanalizacyjne i wywóz nieczystości (śmieci) (po 0,2 procent). Nośniki energii podrożały przeciętnie o 1,7 procent, w tym opał - o 6,4 procent, a energia cieplna - o 1,0 procent _ - czytamy w komunikacie.

Ceny w zakresie transportu były niższe w październiku br. o 1,0 procent, głównie w wyniku spadku cen paliw do prywatnych środków transportu - o 1,9 procent. Tańsze niż przed miesiącem były samochody osobowe (o 0,7 procent), podano także.

Tagi: inflacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz