Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grabowski: inflacja może zacząć rosnąć

0
Podziel się:

Bogusław Grabowski z Rady Polityki Pieniężnej ostrzegł, że niska dotąd inflacja może zacząć rosnąć. Obawami o wzrost inflacji Bogusław Grabowski wytłumaczył wczorajszą decyzję Rady o nieobniżaniu stóp procentowych.

Wśród czynników grożących wzrostem inflacji, członek Rady Polityki Pieniężnej, który był gościem Pierwszego Programu Polskiego Radia, wymienił niższą podaż żywności oraz znaczne osłabienie złotego, co - jak podkreślił - wkrótce może przenieść się na ceny detaliczne.

Za największe zagrożenie dla poziomu inflacji Bogusław Grabowski uznał jednak narastajacy kryzys finansów publicznych. Gość "Sygnałów Dnia" powiedział, że deficyt będzie większy niż w ubiegłym roku, a w przyszłym przewiduje się jeszcze znaczne jego powiększenie.

Bogusław Grabowski dodał, że dzieje się tak na tle przyspieszającej aktywności gospodarczej. Dlatego - powiedział członek RPP - nie można rozluźniać polityki budżetowej, fiskalnej i pieniężnej, gdyż może to naruszyć równowagę ekonomiczną, co spowoduje, że wzrost gospodarczy nie będzie mógł być kontynuowany w dłuższym czasie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)