Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja w styczniu wyniosła 3,1 procent

0
Podziel się:

Największy wpływ na wzrost cen styczniu podwyżki akcyzy na energię, alkohol i wyroby tytoniowe.

Inflacja w styczniu wyniosła 3,1 procent
(Paul Goyette)

W styczniu 2009 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż w grudniu 2008 roku 0,5 proc. oraz o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

Największy wpływ na wzrost cen w styczniu miały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe oraz nośniki energii i użytkowanie mieszkania. Ceny towarów z pierwszej grupy wzrosły o 8,3 proc. w skali roku, zaś z drugiej o 11,3 procent. Wzrost tych cen wynikał z podwyższenia od początku roku akcyzy na te towary. *Natomiast mniej o 7 proc. niż przed rokiem konsumenci płacili za odzież i obuwie. *

Dane te nie odbiegają od prognozy Money.pl. Według pytanych przez nas analitykówinflacja w styczniu miała wynieść średnio 3,0 proc. Również ekonomiści ankietowani przez agencję ISB przewidywali, że styczniowa inflacja wyniesie 3 proc. Jednak ich zdaniem największy wpływ na poziom wskaźnika będą miały spadające ceny ropy oraz mniejsze od oczekiwań podwyżki cen w kategorii użytkowanie mieszkania oraz energii.

Inflacja w dół, stopy też

Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez Money.pl w związku ze spadającą inflacją, jak również produkcją przemysłową, a także narastającym bezrobociem Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 50 pkt. bazowych.

Prognoza styczniowej inflacji i decyzji RPP ws. stóp procentowych
lp. nazwisko, instytucja CPI r/r wielkość redukcji
1. Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank Polska 3,2% - 50 pkt. baz.
2. Piotr Bielski BZ WBK 3,1% - 50 pkt. baz.
3. Piotr Kalisz Citi Handlowy 3,0% -25 pkt. baz.
4. Adam Antoniak BPH 3,0% -50 pkt. baz.
5. Łukasz Tarnawa PKO BP 3,0% -50 pkt. baz.
6. Marcin Mróz Fortis Bank 3,0% -50 pkt. baz.
7. Łukasz Bugaj Xelion 2,9% -50 pkt. baz.
8. Dariusz Winek BGŻ 2,9% -50 pkt. baz.
9. Jakub Borowski Invest Bank 2,9% -50 pkt. baz.
10. Agnieszka Decewicz Pekao SA 2,9% -50 pkt. baz.
11. Marta Petka Raiffeisen Bank 2,8% -50 pkt. baz.
12. Marek Rogalski niezależny analityk 2,8% -50 pkt. baz.
Konsensus: 3,0%

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Inflacja okazała się zgodna z prognozami, co na pewno ucieszy RPP. Tym bardziej, że w poprzednim miesiącu była ona wyższa (3,3 proc.). To dobra wiadomość. Gorsza jest ta, że w styczniu mocno drożały te artykuły i usługi, z którymi konsumenci mają na co dzień do czynienia. O 8,3 proc. zdrożał alkohol i papierosy - używki, bez których spora część społeczeństwa nie potrafi się obyć. Najwięcej jednak wzrosły ceny energii i ogólnie rzecz biorąc ceny użytkowania mieszkania. Podrożała energia elektryczna, cieplna, wywóz śmieci, a także ceny najmu. Potaniały (w skali roku) artykuły, które w pierwsze kolejności mogą pójść w odstawkę, czyli przede wszystkim odzież i obuwie. Ceny spadły o 7 procent. |

gospodarka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)