Notowania

inflacja
17.08.2009 15:39

Skrzypek nie boi się o inflację. NBP osiągnie cel

Według prezesa NBP dojście do poziomu 2,5 proc. może się jedynie wydłużyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Cel inflacyjny NBP może być osiągnięty później niż oczekiwał bank centralny, ale nie ma zagrożeń związanych z inflacją - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Skrzypek pytany był m.in. o to, czy inflacja nie wymyka się spod kontroli. Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w lipcu ceny wzrosły o 3,6 proc. Tymczasem cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc., a dopuszczalne wahania od niego +/- 1 proc.

_ - Nie ma takich obaw. Główne przyczyny, które za chwilę będziemy analizować i oceniać, nie wskazują na to, żeby to zagrożenie istniało _ - powiedział prezes.

Skrzypek zwrócił uwagę, że wzrosły np. niektóre koszty akcyzowe oraz ceny regulowane. _ - Nasza inflacja będzie schodzić w kierunku celu NBP być może nieco wolniej niż przewidywaliśmy _ - powiedział. Zapewnił, że inflacja będzie pod kontrolą.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ MF: Inflacja w lipcu - 3,5 proc. Ceny stabilne ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/mf;inflacja;w;lipcu;-;3;5;proc;ceny;stabilne,12,0,497932.html )

Skrzypek poinformował też, że RPP pozostaje nadal w fazie łagodzenia polityki pieniężnej, podkreślając, że jest zachęcana do tego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na początku sierpnia Rada Wykonawcza MFW poparła łagodne nastawienie RPP.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Filar: Nie ma szans na obniżkę stóp ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;szans;na;obnizke;stop,81,0,520273.html )

Skrzypek powiedział ponadto, że wiele danych potwierdza wcześniejszą tezę NBP, iż w tym roku Polska ma szanse na _ pozytywny wzrost gospodarczy _. Pytany przez dziennikarzy o zysk NBP w tym roku, prezes banku centralnego oświadczył, że mówienie o tym na kilka miesięcy przed końcem roku byłoby bardzo nieodpowiedzialne.

Szef NBP dodał, że zmienność złotego była w tym roku dosyć duża, a poziom tzw. niezrealizowanych dodatnich różnic kursowych wyniósł maksymalnie 53 mld zł, a minimalnie ok. 11 mld.

_ - To nie jest pieniądz, to jest informacja (...) To jest też poważny sygnał, że ta zmienność może się przełożyć na większe ryzyko. O zysku banku centralnego mówić będziemy po 31 grudnia. Jeżeli on się pojawi, w 95 proc. trafi do budżetu państwa _ - zapewnił Skrzypek.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Deflacja w strefie euro. W lipcu 0,7 proc. ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/deflacja;w;strefie;euro;w;lipcu;0;7;proc;,79,0,520527.html )
Tagi: inflacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz