Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skrzypek nie boi się o inflację. NBP osiągnie cel

0
Podziel się:

Według prezesa NBP dojście do poziomu 2,5 proc. może się jedynie wydłużyć.

Skrzypek nie boi się o inflację. NBP osiągnie cel
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Cel inflacyjny NBP może być osiągnięty później niż oczekiwał bank centralny, ale nie ma zagrożeń związanych z inflacją - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Skrzypek pytany był m.in. o to, czy inflacja nie wymyka się spod kontroli. Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w lipcu ceny wzrosły o 3,6 proc. Tymczasem cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc., a dopuszczalne wahania od niego +/- 1 proc.

_ - Nie ma takich obaw. Główne przyczyny, które za chwilę będziemy analizować i oceniać, nie wskazują na to, żeby to zagrożenie istniało _ - powiedział prezes.

Skrzypek zwrócił uwagę, że wzrosły np. niektóre koszty akcyzowe oraz ceny regulowane. _ - Nasza inflacja będzie schodzić w kierunku celu NBP być może nieco wolniej niż przewidywaliśmy _ - powiedział. Zapewnił, że inflacja będzie pod kontrolą.

ZOBACZ TAKŻE:

Skrzypek poinformował też, że RPP pozostaje nadal w fazie łagodzenia polityki pieniężnej, podkreślając, że jest zachęcana do tego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na początku sierpnia Rada Wykonawcza MFW poparła łagodne nastawienie RPP.

ZOBACZ TAKŻE:

Skrzypek powiedział ponadto, że wiele danych potwierdza wcześniejszą tezę NBP, iż w tym roku Polska ma szanse na _ pozytywny wzrost gospodarczy _. Pytany przez dziennikarzy o zysk NBP w tym roku, prezes banku centralnego oświadczył, że mówienie o tym na kilka miesięcy przed końcem roku byłoby bardzo nieodpowiedzialne.

Szef NBP dodał, że zmienność złotego była w tym roku dosyć duża, a poziom tzw. niezrealizowanych dodatnich różnic kursowych wyniósł maksymalnie 53 mld zł, a minimalnie ok. 11 mld.

_ - To nie jest pieniądz, to jest informacja (...) To jest też poważny sygnał, że ta zmienność może się przełożyć na większe ryzyko. O zysku banku centralnego mówić będziemy po 31 grudnia. Jeżeli on się pojawi, w 95 proc. trafi do budżetu państwa _ - zapewnił Skrzypek.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)