Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

InPost. Allegro i fundusze ostrzą sobie zęby na sieć paczkomatów

29
Podziel się

Allegro i InPost już dziś ściśle ze sobą współpracują, więc dlaczego nie połączyć ich jeszcze bardziej? Jeśli prawdą jest, że właściciel InPostu rozważa jego sprzedaż, polski gigant e-handlu będzie miał pole do popisu.

InPost. Allegro i fundusze ostrzą sobie zęby na sieć paczkomatów
Według mediów szykuje się sprzedaż InPostu. (GETTY, NurPhoto)
bDHGkQad

Fundusz Advent, właściciel kuriersko-pocztowej spółki InPost, rozważa sprzedaż InPostu i wycenia go nawet na ponad 2 mld euro. W poszukiwaniu chętnych doradza mu Citi Group. Według ustaleń "Pulsu Biznesu", proces już się zaczął.

- Najbardziej zdeterminowane powinno być Allegro, ale musi liczyć się z konkurencją ze strony funduszy, które może kusić perspektywa replikowania biznesu InPostu na innych rynkach. Z kolei z perspektywy walki o polski rynek zainteresowani mogą być międzynarodowi konkurenci Allegro — może nie tyle w celu kupna InPostu, ile sprawienia, by Allegro musiało za niego przepłacić – przekonuje jeden z rozmówców.

Sprawy nie komentuje ani fundusz Advent, ani prezes InPostu Rafał Brzoska.

bDHGkQaf
Zobacz także: Kryzys nie w każdej branży. InPost zatrudnił ponad tysiąc nowych pracowników

Naturalne zainteresowanie Allegro InPostem wynika z faktu, że operator sieci paczkomatów jest głównym partnerem logistycznym platformy e-handlowej i to do jego maszyn w dużej mierze trafiają przesyłki zakupione na Allegro. Szczególnie szerokim strumieniem płyną od czasu uruchomienia przez Allegro usługi Smart, która umożliwia bezpłatną przesyłkę po opłaceniu niewysokiego abonamentu. Pod koniec września obie spółki poinformowały o przedłużeniu współpracy w ramach tego programu o siedem lat.

"Puls Biznesu" przypomina, że Allegro zagwarantowało sobie też formalnie prawo pierwokupu InPostu w przypadku rozpoczęcia konkurencyjnego procesu sprzedaży przez właściciela paczkomatowej grupy lub w przypadku, gdy otrzyma on ofertę kupna od globalnych konkurentów notowanej na GPW platformy handlowej.

bDHGkQal

Czy rzeczywiście już wkrótce będziemy świadkami wielkiej transakcji? Może się okazać, że jednak "wiele hałasu o nic", bo inny informator "PB" przekonuje, że pewności co do sprzedaży InPostu wcale nie ma.

— Plotki o sprzedaży InPostu są naturalne, bo Advent jako fundusz private equity ma ograniczony horyzont inwestycyjny, a obecna sytuacja rynkowa sprzyja spółce i sprawia, że można liczyć na wysoką wycenę. Plotki słychać już zresztą od roku, ale do tej pory nic konkretnego się nie wydarzyło, a zainteresowanie funduszy może być ulotne — powiedział.

A nawet jeśli do sprzedaży dojdzie, to nie ma pewności, że najlepszą ofertę przedstawi Allegro. InPostem zainteresowane są również fundusze private equity, np. fundusz KKR, który od kilku lat zapewnia finansowanie na rozbudowę sieci paczkomatów. W 2018 r. KKR zadeklarował, że w ciągu pięciu lat zapewni do 125 mln euro.

bDHGkQam
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHGkQaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
as
4 miesiące temu
Technicznie są zorganizowani dobrze i zdecydowanie lepsi od kurierów , przesyłki odbieram sobie bez stresu a z kurierem zawsze był problem z jego terminem przyjazdu , to był bardzo dobry pomysł chociaż początki nie były usiane różami .
artuditu
4 miesiące temu
Poczta by kupiła, ale brakuje im 70 baniek...
Kat
4 miesiące temu
Jak przejmie to Alledrogo to bedzie katastrofa,będą robić co im się podoba.
bDHGkQaH
kola
4 miesiące temu
Allegro przestaje już panować nad samym sobą. Widać to po komplikowaniu sprzedaży i coraz większej ilości bzdurnych ograniczeń. Czuje się monopolistą, ale każdy, ale to jest prosta droga do upadku.
mormo
4 miesiące temu
Bajka o baloniku !Baloniku nasz malutki, rośnij, rośnij okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach Przebrał miarę no i trach!
...
Następna strona