Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Inspekcja pracy podsumowała rok. 58 tys. firm trafiło pod lupę

54
Podziel się:

W 2019 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 73 tys. kontroli, w ramach których wzięła pod lupę 58 tys. firm. W sumie stwierdziła 57,3 tys. wykroczeń.

Z 73 tys. przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli 40 proc. zostało podjętych na skutek wniesionych do Państwowej Agencji Pracy skarg.
Z 73 tys. przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli 40 proc. zostało podjętych na skutek wniesionych do Państwowej Agencji Pracy skarg. (Pexels)

Pracy inspektorów przyjrzał się "Puls Biznesu", powołując się na sprawozdanie, z którym zapoznała się działająca przy Sejmie Rada Ochrony Pracy.

Jak czytamy, z 73 tys. przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli 40 proc. zostało podjętych na skutek wniesionych do Państwowej Agencji Pracy skarg.

"Dotyczyły przede wszystkim wynagrodzeń, stosunku pracy, czasu pracy, jej bezpieczeństwa i legalności zatrudnienia" - podaje "PB". W wyniku kontroli wydano setki tysięcy decyzji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, tysiące decyzji płacowych oraz setki tysięcy wniosków w wystąpieniach do pracodawców.

W przypadku 16 tys. spośród 57,3 tys. wykroczeń sprawy kończyły się na wystawieniu mandatu. Łączna wartość nałożonych kar to 19,3 mln zł. Część pozostałych wykroczeń została z kolei skierowana do sądów.

Zobacz także: Obejrzyj też: Pandemia zmienia polskie firmy. Praca zdalna, wirtualne spotkania. "Na Zachodzie to norma"

Jeśli chodzi o ponad 1,1 tys. kompleksowych kontroli czasu pracy, wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę, głównymi uchybieniami ze strony firm okazało się być niewłaściwe ustalenie wysokości wynagrodzeń. Dlatego PIP wydała 546 decyzji nakazujących wypłatę dodatkowych pieniędzy - łącznie firmy musiały zapłacić pracownikom dodatkowe 12,1 mln zł.

PIP skontrolowała też ponad 4 tys. placów budowy. W aż 92 proc. miejsc stwierdzone zostały uchybienia w zachowaniu zasad bhp. Ludzie pracowali m.in. bez ochrony przed możliwością upadku z wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
prawda
4 lata temu
Szkoda, ze nie jeżdżą po firmach niemieckich w Polsce. Tam dopiero wykorzystuje sie ludzi, Faurencia, PTV itp . Najlepiej urąbać polskiich przedsiębiorców, zniszczyć, zabrać wszystko. Banda, obudzcie się Polacy w końcu póki jeszcze nie jest za późno
Zeed
4 lata temu
Czekam, aż skomuszały naród zacznie krzyczeć, znacjonalizować, rozkułaczyć, zlikwidować. Tragedia, niektórzy potrafią nasyłać kontrole na firmy, które im jeść dają.
337zł za wykr...
4 lata temu
To są kary? To są kpiny!
Wrocławianin
4 lata temu
Inspekcja Pracy, podczas kontroli często nic nie wykazuje. Dokumenty, które jej nie pasują są poprawiane przy niej. Inspektorzy nawet nie weszli na obiekt. Podpisy fingowane, a na zakończenie kontroli wszystko jest super. Nie wiem jak w innych miastach Polski, ale tak wyglądają realia we Wrocławiu. Serdecznie nie pozdrawiam Inspekcji Pracy we Wrocławiu.
AAA
4 lata temu
Tysiące kontroli i co zero wniosków.
...
Następna strona