Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie rośnie, ale kandydaci wcale nie garną się do pracy w urzędach. Powód ten sam od lat

Niepewna sytuacja na rynku pracy wcale nie spowodowała, że administracja państwowa wydała się atrakcyjnym pracodawcą. Wprawdzie pensja wypłacana na czas to argument przemawiający na korzyść pracy w urzędzie, ale już jej wysokość zniechęca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Rosnące bezrobocie i niepewność na rynku pracy wcale nie motywują Polaków, by podejmowali pracę w administracji publicznej

Aktualnie w służbie cywilnej poszukuje się 657 pracowników w 248 urzędach w 166 miejscowościach. Dla porównana – blisko rok temu na portalu służby cywilnej można było znaleźć 636 ogłoszeń o pracę. Chętnych szukało 305 różnych jednostek administracji publicznej w 162 miejscowościach – wylicza "Rzeczpospolita".

Mimo pandemii i niepewności na rynku pracy, chętnych do pracy w urzędzie było jeszcze mniej niż w zeszłym roku. Problemem są niskie pensje, które od lat praktycznie nie rosną.

- Choć średnia płaca rośnie, to nadal dysproporcje pomiędzy zarobkami w sektorze prywatnym a administracją są duże – przyznała Agnieszka Arendt z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Ile osób naprawdę straciło pracę?

W służbie cywilnej podwyżek nie było przez blisko dekadę. Sytuacja nieco się polepszyła w ostatnich trzech latach, kiedy płace wzrosły o 1,3–2,3 proc., a w tym roku od stycznia – o 6 proc. Odmrożenie wiązało się z podwyższeniem kwoty bazowej. W 2021 r. płace mają jednak zostać zamrożone.

Nie wszystkie urzędy muszą jednak zabiegać o nowych pracowników. W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim ostatnio np. odnotowano wzrost zainteresowania pracą. Także nieco większym zainteresowaniem niż w zeszłym roku cieszą się oferty w izbach skarbowych.

O pracę w całym kraju coraz łatwiej. Są jednak czarne dziury zatrudnienia
43 bezrobotnych na 1 miejsce pracy. Tak o zatrudnienie walczy się na wschodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2020

ELOBZDURY ,ŻEBY PRACOWAC W URZEDZIE MUSISZ MIEC PLECY W POLSCE.TEN KTO PISZ TAKIE TEKSTY TO CHYBA NIE POLAK Z POLSKI BO NIE ZNA POLSKIEJ RZECZYWISTOSCI

04-08-2020

MłodyJa mogę pracować w urzędzie za najniższą krajową tylko dostać się ciężko

04-08-2020

PiotrMają takie wymagania że nikt z tzw ulicy w sensie bez znajomości się nie dostanie wyrzucają CV nawet nie czytają od takiego kandydata

Rozwiń komentarze (119)