Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie rośnie, ale kandydaci wcale nie garną się do pracy w urzędach. Powód ten sam od lat

119
Podziel się:

Niepewna sytuacja na rynku pracy wcale nie spowodowała, że administracja państwowa wydała się atrakcyjnym pracodawcą. Wprawdzie pensja wypłacana na czas to argument przemawiający na korzyść pracy w urzędzie, ale już jej wysokość zniechęca.

Rosnące bezrobocie i niepewność na rynku pracy wcale nie motywują Polaków, by podejmowali pracę w administracji publicznej
Rosnące bezrobocie i niepewność na rynku pracy wcale nie motywują Polaków, by podejmowali pracę w administracji publicznej (money.pl)
bECGRfbF

Aktualnie w służbie cywilnej poszukuje się 657 pracowników w 248 urzędach w 166 miejscowościach. Dla porównana – blisko rok temu na portalu służby cywilnej można było znaleźć 636 ogłoszeń o pracę. Chętnych szukało 305 różnych jednostek administracji publicznej w 162 miejscowościach – wylicza "Rzeczpospolita".

Mimo pandemii i niepewności na rynku pracy, chętnych do pracy w urzędzie było jeszcze mniej niż w zeszłym roku. Problemem są niskie pensje, które od lat praktycznie nie rosną.

- Choć średnia płaca rośnie, to nadal dysproporcje pomiędzy zarobkami w sektorze prywatnym a administracją są duże – przyznała Agnieszka Arendt z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

bECGRfbH
Zobacz także: Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Ile osób naprawdę straciło pracę?

W służbie cywilnej podwyżek nie było przez blisko dekadę. Sytuacja nieco się polepszyła w ostatnich trzech latach, kiedy płace wzrosły o 1,3–2,3 proc., a w tym roku od stycznia – o 6 proc. Odmrożenie wiązało się z podwyższeniem kwoty bazowej. W 2021 r. płace mają jednak zostać zamrożone.

Nie wszystkie urzędy muszą jednak zabiegać o nowych pracowników. W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim ostatnio np. odnotowano wzrost zainteresowania pracą. Także nieco większym zainteresowaniem niż w zeszłym roku cieszą się oferty w izbach skarbowych.

bECGRfbN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECGRfci
KOMENTARZE
(119)
Pinokio
rok temu
Pokażcie te ogłoszenia bo nie wierzę.
No nie
rok temu
Co za brednie.
tst
rok temu
W Radomiu jeszcze konkursu nie przeprowadzono , a już była wydrukowana kartka z nazwiskami tych co dostali pracę -śmieszny ten artykuł
bECGRfcj
tst
rok temu
W Radomiu jeszcze konkursu nie przeprowadzono , a już była wydrukowana kartka z nazwiskami tych co dostali pracę -śmieszny ten artykuł
sondor
rok temu
Pracując w urzędzie aktualnie trzeba mieć bardzo giętki kręgosłup, nie wiadomo kto jaką opcję wyznaje. Druga sprawa to jest obsadzanie "swoimi" kierowniczych stanowisk i nie ważne czy ktoś zna ta pracę czy nie ważne że jest kierownikiem i rządzi, głupio, tak że aż krew ze złości zalewa ale rządzi i kto w takich warunkach zechce pracować?!!!
...
Następna strona