Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Inspektorzy sprawdzili składy węgla. Wykryli ponad sto nieprawidłowości

11
Podziel się

Jedną z przyczyn smogu jest niskiej jakości węgiel spalany w domowych piecach. W 2020 roku przeprowadzono ponad 500 kontroli jakości węgla na składach. W 39 przypadkach nie spełniał wymagań jakościowych, a w 100 naruszone były normy określone w świadectwach.

Inspektorzy sprawdzili składy węgla. Wykryli ponad sto nieprawidłowości
Jedną z przyczyn złej jakości powietrza w Polsce jest niskiej jakości węgiel spalany w domowych kotłach. (iStock.com, iStock.com)
bDJbTMTF

Zgodnie z przepisami, instytucją odpowiedzialną za kontrole składów węgla jest Inspekcja Handlowa. Detaliczni sprzedawcy węgla muszą się liczyć z kontrolami, a także mieć świadectwa jakości oferowanego klientom paliwa.

Z informacji przekazanych przez UOKiK wynika, że w ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili 517 kontroli. Tyle samo próbek pobrano do badań. W 39 z nich nie były spełnione wymagania jakościowe.

bDJbTMTH

Wskazano, że najwięcej przypadków niespełniania wymagań jakościowych dla paliw stałych stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7), lubelskim (4) oraz w lubuskim (4).

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

UOKiK dodał, że najwięcej stwierdzonych przypadków niespełniania parametrów zadeklarowanych w świadectwach jakości było z kolei w województwach: wielkopolskim (17), kujawsko-pomorskim (10), podlaskim (9) oraz łódzkim (8).

bDJbTMTN

Urząd wyjaśnił, że najczęściej kwestionowanym parametrem przez kontrolerów była zawartość nadziarna (17 próbek) i zawartość podziarna (8). Chodzi o wyższą niż dopuszczona zawartość większych ziaren paliwa stałego i wyższą niż dopuszczona zawartość mniejszych ziaren.

W przypadku stwierdzenia, że paliwo stałe nie spełnia wymagań jakościowych, wojewódzki inspektor IH kieruje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

UOKiK wskazał, że w czasie kontroli sprawdzano również, czy paliwo stałe spełnia wymagania określane w świadectwach jakości przez sprzedawcę. Na 517 próbek, 100 nie spełniło wymagań zadeklarowanych przez przedsiębiorców w wystawianych świadectwach. Chodziło najczęściej o zawartość wilgoci całkowitej (40 próbek), popiołu (25 próbek) oraz zawartość podziarna (28 próbek).

bDJbTMTO

Inspekcja Handlowa wydała w sumie 49 decyzji nakładających kary w łącznej wysokości 516 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbTMUi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(11)
Polak
miesiąc temu
A kto pozwala na sprowadzanie takiego węgla ?
Tosia
miesiąc temu
dlaczego kopalnia nie dostała kary gdyby nie sprzedala złej jakości towaru nie było by problemu
Inspector
miesiąc temu
Badany węgiel był o 10 mln lat za krótko leżakowany.
bDJbTMUj
prawda zaboli
miesiąc temu
Pracuję na składzie węgla i wiem że najgorszej jakości węgiel pochodzi z NASZYCH kopalni !.
Zzz
miesiąc temu
Największą nieprawidłowością jest istnienie tych tzw inspektorów zapewne urzędniczych pociotków powujków pokuzynów i poznajomków którzy reprezentują wiedzę zaczerpniętą z googla