Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Intelektualista, filozof i były hipster. Kim jest nowy prezes TVP?

Podziel się:

Niespodziewane odejście Jacka Kurskiego z funkcji prezesa telewizji publicznej rozpaliło media do czerwoności i wywołało falę spekulacji. Sam zainteresowany podziękował za ostatnie siedem lat pracy oraz przyznał, że stoją przed nim kolejne wyzwania. Decyzją Rady Mediów Narodowych nowym szefem TVP został Mateusz Matyszkowicz, który był zaufanym człowiekiem Kurskiego. Co wiadomo o nowym szefie telewizji publicznej?

Intelektualista, filozof i były hipster. Kim jest nowy prezes TVP?
Nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz (PAP, Tomasz Gzell)

5 września nastąpiły zmiany w TVP. Stery po Jacku Kurskim, bez konkursu, objął od razu Mateusz Matyszkiewicz. Nowy szef telewizji publicznej od momentu dojścia PiS do władzy zajmował ważne stanowiska w mediach oraz był zaufanym człowiekiem Kurskiego. Wiadomo, że Mateusz Matyszkowicz będzie kontynuował misję programową Telewizji Polskiej. "Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla Spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP" - napisał nowy prezes w komunikacie działu PR TVP S.A. Kim jest nowy szef Telewizji Polskiej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazdy Jacka Kurskiego. Wylansował kilka nazwisk

Mateusz Matyszkowicz nowym prezesem TVP. Tak wyglądała jego droga zawodowa

Mateusz Matyszkowicz ma 41 lat i pochodzi z Żywca. Jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Ryszarda Legutki. W 2005 r. został współpracownikiem swojego promotora, który obejmował wówczas mandat senatora, a w 2017 r. był jego doradcą, kiedy Legutko szefował resortowi edukacji. Po przegranych przez PiS wyborów parlamentarnych rozpoczął pracę w marketingu oraz współpracę z "Teologią Polityczną".

Hipster prawica i działalność w mediach

Mateusz Matyszkowicz prężnie działał w mediach. Od 2013 r. do 2016 r. prowadził na antenie Telewizji Republika swój autorski program "Literatura na trzeźwo". Równocześnie zaczął piastować funkcję redaktora naczelnego kwartalnika "Fronda". To właśnie pod jego kierownictwem dodano do nazwy słowo "Lux".

W czasie, kiedy przestał piastować funkcje publiczne, wraz z Dawidem Wildsteinem i Samuelem Pereirą tworzył facebookową grupę "Hipster Prawica", która w założeniu miała odczarować negatywny wizerunek młodych prawicowców - czytamy na łamach "Wprost". Magazyn "Press" przypomina, że w czasie tej współpracy powstał list do "braci lemingów", jak w tym czasie prześmiewczo określano sympatyków Platformy Obywatelskiej.

Matyszkowicz i praca w TVP Kultura

Magazyn "Press" wspomina znamienne słowa Matyszkowicza przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Na łamach Frondalux.pl ówczesny redaktor naczelny napisał:

Chciałbym, aby nowa władza wzięła sobie do serca, że działania kulturalne nie mogą być obliczone wyłącznie na wynik wyborczy i że kultura potrzebuje wolności - tylko wtedy wychowa wolnych obywateli. Takie marzenie anarchokonserwatysty, który nie chce i nie lubi być ręką, która trzyma sztandar w czasie demonstracji.

W 2016 roku, kiedy tzw. dobra zmiana dochodzi do mediów publicznych, Mateusz Matyszkiewicz przyjął na rok stanowisko dyrektora TVP Kultura. Nowy szef stacji wprowadził wielę zmian: uruchomił pasmo publicystyczne, rozszerzył nakłady na produkcje, zaprosił do współpracy Łukasza Orbitowskiego, Krzysztofa Kłopotowskiego i Jakuba Moroza oraz zwiększył liczbę transmisji wydarzeń teatralnych i muzycznych - czytamy na łamach kwartalnika "Press".

- TVP Kultura pod kierownictwem Matyszkowicza nie zmieniła się jakoś dramatycznie. Ale niestety nie wykorzystuje potencjału prowadzenia szerokiej dyskusji o kulturze. (...) Doczekaliśmy się czasów, że musimy cieszyć się nie z tego, co TVP Kultura robi, ale z tego, co nie robi. Mogła się przecież stać tubą propagandową, a jednak generalnie nią nie jest - tak ocenił wówczas działanie dyrektora Wojciech Krzyżaniak, były szef "Gazety Telewizyjnej".

Matyszkowicz i jego kariera w TVP

Kariera Mateusza Matyszkowicza nabrała tempa i czekały na niego nowe wyzwania. Od czerwca 2017 r. do marca 2018 r. był dyrektorem programowym telewizyjnej Jedynki, a później wicedyrektorem Biura Programowego TVP. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Jackiem Kurski. Wraz z nim i Marzeną Paczuską wszedł w skład zarządu TVP.

Sam Matyszkowicz w wywiadzie dla "Press" tak opowiadał, jak wygląda praca w TVP

Ta instytucja uczy pokory. To 16 kanałów, największa w kraju produkcja filmowa i serialowa. Trzeba nauczyć się szacunku dla każdego widza, od Szczecina po Podkarpacie, niezależnie od poglądów i upodobań artystycznych. (...) Na tym polega misja telewizji publicznej - wyznał Mateusz Matyszkowicz.

W archiwalnym wywiadzie dla magazynu "Press" podzielił się ciekawą refleksją. Stwierdził, że celem elit była pauperyzacja społeczeństwa. - Po szlachetczyźnie odziedziczyliśmy pogardę dla tych, którzy zarabiają mniej, którzy niekoniecznie obejrzą najmodniejszy ostatnio w Warszawie spektakl. Misją telewizji publicznej jest walka z "genem postszlacheckiej pogardy" - mówił przed laty obecny prezes TVP. - Idealna telewizja publiczna powinna mieć, mówiąc językiem korporacyjnym, pełen portfel klientów, ofertę tak szeroką, że dotrze do każdej wrażliwości - dodał Matyszkowicz.

Nowy prezes TVP zabrał głos ws. przyszłości telewizji

5 września w money.pl informowaliśmy o planach, jakie podejmie nowy prezes TVP. Jego zdaniem, obecna TVP to "silna i stabilna telewizja publiczna", co Matyszkowicz uznaje za "sukces dotychczasowego zarządu".

"Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla Spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP" - napisał nowy prezes. Podkreślił także, że siłą publicznej telewizji są ludzie, którzy rozumieją jej potrzeby i wyzwania. Dodał, że chce "wzmocnić pozycję TVP jako lidera, który wyznacza trendy na rynku telewizyjnym".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl