Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Inwestycje na kolei. Przetargi na 17 mld złotych

9
Podziel się:

PKP PLK planuje ogłosić w przyszłym roku przetargi warte 17 mld złotych. Kolej będzie walczyć o powrót pasażerów, których z powodu pandemii, drastycznie ubyło.

Inwestycje na kolei. Przetargi na 17 mld złotych
PKP będzie inwestować. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDhYSol

Do końca przyszłego roku spółka PKP PLK zamierza ogłosić przynajmniej 60 przetargów wartych ponad 17 mld złotych.

Do wykorzystania są pieniądze z nowego unijnego budżetu, który inwestycje kolejowe stawia wyżej od drogowych.

W planach są m.in. budowa odcinka Rail Baltica (Białystok–Ełk), przebudowa trasy Giżycko–Kętrzyn–Kościerzyna–Kartuzy, kolejowa obwodnica Poznania czy modernizacja linii na Śląsku.

bEDhYSon
Zobacz także: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

W przyszłym roku PKP zamierza też zainwestować w nowe połączenia.

Polski przewoźnik zamierza dołączyć do siatki transgranicznej kolei, uruchamiając połączenie na trasie Warszawa–Berlin–Bruksela

bEDhYSot

- Przyszła realizacja sieci nocnych połączeń jest jednym z elementów do wdrożenia w ramach rozwoju transportu kolejowego w Polsce – powiedział "Rzeczpospolitej" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycje mają być sposobem na wyjście z kryzysu, w jakim kolej znalazła się po wybuchu pandemii koronawirusa.

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w 2020 r. liczba pasażerów kolei może się zmniejszyć do nawet 208 mln z 335 mln w 2019 r.

Już wiadomo, że dzięki pracy zdalnej część pasażerów nie wróci do regularnych podróży służbowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDhYSoO
inwestycje
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
astra
9 miesięcy temu
Może by tak zacząć od ułożenia rozkładów jazdy DLA LUDZI, a nie dla ich istnienia. Czy to naprawdę taka sztuka, żeby lokalne pociągi odjeżdżały ze stacji węzłowych np. 10 minut po przyjeździe pociągów dalekobieżnych, a nie 7 minut przed? Jak mam siedzieć całą noc na dworcu, to w odwłoku mam jazdę pociągiem - wybieram wygodniejszą opcję.
logiczny
9 miesięcy temu
A nie lepiej na początek wydać te 17 mld. na Galaktyczny Port Kolejowy + w Rzeszowie ? Zarządzać mógłby np. Sasin chociaż Brudziński czy Mariusz w niczym nie ustępują ! ;)))
tygrysek
9 miesięcy temu
Wielkie inwestycje - to trzeba było dbać o mienie, które odzieczyliście po PRL-u. wtedy nie trzeba by było takich inwestycji. No ale tak to jest jak się chcieliście nachapać
bEDhYSoP
sondor
9 miesięcy temu
Ja bym zaczął od czegoś innego, wymienił bym po pierwsze ludzi którym geografia sprawia trudności - Białystok -Suwałki przez stację Ełk a nie Augustów jest dłuższa o 30 km i tak w wielu innych przypadkach. Po drugie zacząłbym działać a dopiero później się chwalił, ale co tam, chwalibórstwo jest u nich ważniejsze od czynów!!!
buhaha
9 miesięcy temu
Bandyci zniszczyli kolej a teraz naciągają ludzi na odbudowę !!!