Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Inwestycje. UOKiK radzi, jak bezpiecznie lokować oszczędności

4
Podziel się:

O inwestycjach warto myśleć długoterminowo - radzi UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej "Policz i nie przelicz się", w której zachęca do ostrożnego inwestowania. Przypomina też na co trzeba zwracać uwagę kupując akcje i obligacje.

Inwestycje. UOKiK radzi, jak bezpiecznie lokować oszczędności
UOKiK ostrzega przed tzw. okazjami. (gunnar3000 - stock.adobe.com)
bEKpOASZ

Według UOKiK powinniśmy m.in. sprawdzić kondycję finansową spółki, której papiery zamierzamy kupić i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Jeśli czegoś nie rozumiemy, poprośmy o dodatkowe informacje. Jeśli to nie rozwieje naszych wątpliwości, nie inwestujmy w dany produkt - radzi UOKiK w ramach kampanii.

Zobacz także: Będzie drożej, wbrew słowom prezesa UOKiK. Ceny mieszkań wzrosną

Ostrzega też, aby uważać na tzw. okazje, zwłaszcza, gdy doradca finansowy przekonuje nas, że decyzje musimy podjąć szybko, bo podobna szansa może się nie powtórzyć. W takim wypadku warto sobie dać czas do namysłu i konsultacji np. ze znajomym ekonomistą. - Pośpiech nie jest dobrym doradcą, szczególnie dla początkującego inwestora - zauważa UOKiK.

bEKpOATb

Urząd radzi także, aby być ostrożnym w przypadku inwestycji w spółki, które zamierzają wejść na giełdę. Pozytywna ocena firmy nie stanowi bowiem gwarancji otrzymania zysków. Zdaniem UOKiK inwestorzy powinni być szczególnie wyczuleni na firmy, które poprzez emisję obligacji korporacyjnych lub akcji w ofercie publicznej chcą zwiększyć swoją pozycję rynkową.

Tego typu agresywnym ofertom towarzyszy często kampania określana jako tzw. window dressing. W ramach niej firma stosując m.in. zabiegi księgowe potrafi sztucznie wywindować swoje notowania na giełdzie, budując wrażenie, że jest w lepszej kondycji niż w rzeczywistości.

UOKiK powołuje się w tym kontekście na badania spółek z warszawskiej GPW, z których wynika, że firmy stosujące window dressing przynosiły zyski nawet o 8 proc. mniejsze w skali roku, co może przekładać się na stratę kilkudziesięciu procent wartości inwestycji w ciągu kilku lat.

bEKpOATh

UOKiK ostrzega też przed spółkami, które budują wizerunek, bazując na informacjach o tym, że planują wejść na giełdę. Jako przykład podaje obligacje firmy GetBack. Doradcy finansowi, którzy je oferowali informowali, że spółka planuje m.in. wejść na giełdę, co miało być dowodem na stabilną sytuację finansową firmy.

Kupującym obligacje korporacyjne urząd z kolei radzi, aby dokładnie zapoznawali się z warunkami emisji. Warto też sprawdzić, czy mają zabezpieczenia i w jakiej sytuacji będzie możliwe skorzystanie z nich.

- W kampanii ‘’Policz i nie przelicz się’’ zachęcamy do mądrego i ostrożnego lokowania oszczędności i myślenia o inwestycjach długofalowo. Zmieniają się stopy procentowe, wycena spółek i ich kondycja. Warto to wszystko wziąć pod uwagę, a także dywersyfikować swoje finanse, nie stawiając wszystkiego na jedną inwestycję - komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

bEKpOATi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKpOATC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Bartosz
miesiąc temu
Co nagle to po diable. Spotkałem się raz z doradcą, co mówił, że już szybko trzeba wykładać kasę i się nie zdecydowałem. A jak pogadałem z Panem Piotrem z zarabiajmyPL to najpierw mówił mi jak w ogóle działają otwarte fundusze inwestycyjne i jakie jest ryzyko. Mogłem sobie na spokojnie przemyśleć czy chce w to wejść. Zdecydowałem się i nie żałuję.
PAMIĘTAJ
miesiąc temu
Największym wrogiem małego ciułacza jest jego własny rząd. Zawsze go okradanie zgodnie z prawem przez siebie ustanowionym.
emeryt
miesiąc temu
w 1989 wszyscy polacy byli milionerami i komu to przeszkadzalo jak w wenezueli teraz cbdo
bEKpOATD
max
miesiąc temu
może uokik zwrócił by uwagę polskiemu rządowi aby sztuczne wywołaną inflacją nie okradał Polaków