Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Inwestycje w mieszkania – sport coraz bardziej ekstremalny

6
Podziel się:

Wynajem mieszkań na doby nie jest już tak opłacalny jak jeszcze kilka lat temu. Wciąż rosnące ceny nieruchomości, wysokie koszty zarządzania mieszkaniami oraz dobra oferta hotelowa sprawiają, że inwestorzy powinni dwa razy się zastanowić, czy wynajem krótkoterminowy da im oczekiwany zysk.

Zlokalizowane w blokach lokale na doby  przegrywają konkurencję z hotelami
Zlokalizowane w blokach lokale na doby przegrywają konkurencję z hotelami (Shutterstock.com)

Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że to żyła złota, jednak obecnie wynajem mieszkań na doby w niektórych miejscach przynosi straty. Na niekorzystny bilans składają się różne czynniki: przygotowanie mieszkania, które będzie służyło coraz to nowym gościom - oraz jego utrzymanie i zarządzanie nim - jest drogie, ponadto goście znów coraz chętniej patrzą w kierunku tradycyjnych miejsc oferujących noclegi, czyli hoteli.

Zapytana przez "Rzeczpospolitą" Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST, przewiduje, że maleć będzie zainteresowanie krótkoterminowym wynajmem apartamentów w inwestycjach o funkcji mieszkalnej. Inwestorzy coraz częściej zauważają wady. W jej ocenie największe możliwości zarobku przyniosą nieruchomości komercyjne i premium. Nie ma jednak pewności, że apartament kupione za duże pieniądze w praktyce okaże się wart swojej ceny.

- Duży wpływ na wartość nieruchomości ma też sposób jej zarządzania. Przykładem może być kultowa i jedna z najdroższych niegdyś inwestycji w Gdyni, w której po sprzedaży apartamentów premium przez inwestora zarządca nieruchomości nie wykluczył innej niż mieszkaniowa funkcji tej części obiektu. W inwestycji dominuje wynajem krótkoterminowy apartamentów, których wartość rynkowa jest znacznie niższa, niż oczekują sprzedający – wyjaśniła.

Zobacz także: Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

LBC INVEST szacuje, że długoterminowy wynajem mieszkań premium da inwestorowi roczny zwrot 4,5–5-proc., a wynajem korporacyjny (dla firm) – ok. 6 proc. Ale zwyżki cen mieszkań, materiałów wykończeniowych i robocizny powodują, że taki wynajem staje się mniej opłacalny – czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Do niedawna można było osiągnąć nawet kilkunastoprocentowy zwrot zainwestowanego kapitału. Dziś, ze względu na powolny wzrost stawek wynajmu, jest to ok. 7 proc. Stopy zwrotu będą raczej systematycznie maleć – szacuje Michał Klimczak, ekspert Power Invest.

Zdaniem zapytanych przez gazetę ekspertów, wyborem numer 1 pozostaną, mimo wszystko, mieszkania na wynajem.

– Jednak ze względu na rentowność będziemy przechodzić na rynek lokali komercyjnych – przewiduje Adam Komorowski, prezes grupy inwestycyjno-deweloperskiej CIRRUS Capital. – Relacja między wynagrodzeniami a stawkami najmu wskazuje, że segment mieszkań oferuje coraz mniejsze zwyżki, a dynamicznie rosnące ceny mkw. lokali mogą wprowadzić w pułapkę przeszacowania wartości. Po pewnym czasie okazuje się, że inwestycja nie tylko nie zarobiła, ale przyniosła stratę przy odsprzedaży. Jeśli jednak kogoś zadowala dwukrotność oprocentowania lokaty, a mieszkania nie planuje sprzedawać przez dłuższy czas, nie powinien być zawiedziony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Tadzik
4 lata temu
Tożto oczywiste, że wynajem krótkoterminowy znacznie bardziej się opłaca finansowo, aniżeli długoterminowy. Dlatego zainwestowałem w Apartamenty Lubicz w Rowach. Dlaczego akurat tam? Przede wszystkim dlatego, iż jest to nadmorska, piękna i bezpieczna miejscowość, do której z roku na rok przyjeżdż coraz więcej turystów. Stąd zysk jest bardzo dobry, a w przyszłym roku będzie jeszcze lepszy.
Nick
4 lata temu
no i ? rynek real estate jest rynkiem lokalnym. srednia krajowa wynagrodzen jest bzdurnym wskaznikiem. srendia Warszawska , w uslugach high tech & finance jest duzo powyzej sredniej europejskiej.
max
4 lata temu
Ceny mieszkań będą spadać za około 2 lata. Umiera dużo starych ludzi, pozostaje mieszkań. Polaków jest coraz mniej, wyjeżdżają za granice, kto zdąży sprzedać mieszkanie to jeszcze zarobi a później będzie spadać na łeb na szyje.
BIZNES
4 lata temu
Prawdziwy dochód można osiągnąć tylko na stronie sekret.online
Klient
4 lata temu
DORTMUND, Niemcy Zachodnie - cena metra kwadratowego mieszkania taka jak w Warszawie a średnie zarobki po opodatkowaniu ponad dwukrotnie wyższe. CHICAGO, USA - cena metra kwadratowego mieszkania taka jak w Warszawie a średnie zarobki po opodatkowaniu ponad 3,5 razy wyższe. Polecam trochę poczytać i samemu stwierdzić czy w Warszawie nie ma bańki spekulacyjnej. Źródło: www.numbeo.pl