Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|
aktualizacja

Jak Chiny omijają sankcje i sprzedają towary do USA? Mają nowego pomocnika

5
Podziel się:

Kilkadziesiąt chińskich firm przeniosło się już do parków przemysłowych w Północnym Meksyku i stamtąd prowadzą, już jako "meksykańskie marki" wymianę handlową z USA.

Jak Chiny omijają sankcje i sprzedają towary do USA? Mają nowego pomocnika
Hofusan Industrial Park (Hofusan Industrial Park, Hofusan Industrial Park)

Meble z fabryki Man Wah Furniture w Monterrey na etykietach mają zapis, że w 100 proc. zostały wyprodukowane w Meksyku. Trafiają one do wielkich amerykańskich sieci handlowych jak Costco czy Walmart.

Tyle że jak podaje brytyjska stacja BBC,  w rzeczywistości to meble chińskie, wyprodukowane w chińskiej fabryce wybudowanej na terenie Meksyku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Król UE" wyrasta na lidera regionu? "To polityk większego formatu"

Man Wah jest jedną z kilkudziesięciu chińskich firm, które w ostatnich latach przeniosły się do parków przemysłowych w północnym Meksyku, aby zbliżyć produkcję do rynku amerykańskiego.

Oprócz oszczędności na transporcie ich produkt końcowy jest uważany za całkowicie meksykański, co oznacza, że chińskie firmy mogą uniknąć amerykańskich ceł i sankcji nałożonych na chińskie towary w związku z trwającą wojną handlową między obydwoma krajami.

Dzięki chińskim inwestycjom w Meksyku gospodarka tego kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Do czerwca ubiegłego roku całkowity eksport Meksyku wzrósł o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 52,9 mld dolarów.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy tego roku ogłoszono w Meksyku inwestycje kapitałowe na kwotę prawie połowy rocznej sumy z roku 2020.

Fabryka mebli Man Wah zlokalizowana jest na terenie Hofusan, chińsko-meksykańskiego parku przemysłowego. Popyt na działki w tej strefie jest ogromny: każda dostępna powierzchnia została już sprzedana.

Stowarzyszenie Parków Przemysłowych Meksyku twierdzi, że wszystkie tereny, które mają powstać w kraju do 2027 r., zostały już wykupione.

Wielu meksykańskich ekonomistów twierdzi, że zainteresowanie Chin tym krajem nie jest chwilową modą. – Powody strukturalne, które przyciągają kapitał do Meksyku, nie znikną – mówi w rozmowie z BBC Juan Carlos Baker Pineda, były wiceminister handlu zagranicznego Meksyku i dodaje: Nic nie wskazuje na to, że wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w najbliższym czasie ulegnie osłabieniu.

Baker Pineda był członkiem meksykańskiego zespołu negocjacyjnego dotyczącego nowej północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu, USMCA.

– Chociaż chińskie pochodzenie kapitału napływającego do Meksyku może być niewygodne dla polityki niektórych krajów – mówi Pineda – zgodnie z prawodawstwem dotyczącym handlu międzynarodowego produkty te są pod każdym względem meksykańskie.

Pineda nie ukrywa, że dało to Meksykowi oczywisty strategiczny przyczółek pomiędzy dwoma supermocarstwami. Meksyk niedawno zastąpił bowiem Chiny na stanowisku głównego partnera handlowego USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Leśny ludek
3 tyg. temu
A w Europie to co?
Rh3r3
3 tyg. temu
Jak zachód miałby wygrać wojnę z Chinami i Rosją skoro juź prawie nic nie potrafi samodzielnie, (bez komponentów z Chin i Rosji) wyprodukować?
Mieszkaniec T...
3 tyg. temu
Volvo od dawna jest chińskie
Piter
3 tyg. temu
To USA omija sankcje i kupuje z Chin tak jak i z innej zakazanej części planety.
car
3 tyg. temu
i dobrze.